×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca na Pomorzu na wyciągnięcie ręki

  • Autor: MN
  • 28 lis 2017 10:58

Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął uchwałę w sprawie oceny sytuacji na rynku pracy i realizacji przez samorząd zadań w zakresie polityki rynku pracy. Podczas sesji mówiono, że na Pomorzu jeszcze nigdy nie było tak dobrze pod względem liczby miejsc pracy.

Praca na Pomorzu na wyciągnięcie ręki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Pomorscy radni są przekonani, że pracodawcy muszą przygotować się na coraz większy niedobór pracowników. To z kolei wymusi na nich podnoszenie pensji, inwestowanie w szkolenia i ulepszenie warunków pracy po to, by zatrzymać pracownika w firmie.

Wicemarszałek województwa podkreślał, że w 2017 r. w woj. pomorskim, podobnie jak w całym kraju, sytuacja społeczno-gospodarcza pozytywnie oddziałuje na rynek pracy.

- Liczba oferowanych wolnych miejsc pracy zgłaszanych przez pracodawców bije rekordy, a mieszkańcy regionu mają coraz mniejszy problem ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia – powiedział wicemarszałek Krzysztof Trawicki. – Województwo posiada stabilną pozycję w stosunku do innych polskich regionów – podkreślił.

Województwo pomorskie znajduje się na 5. miejscu w kraju pod względem PKB. Może pochwalić się 4. miejscem pod względem liczby podmiotów gospodarki narodowej na 10 tys. mieszkańców. Ma też coraz mniej osób bezrobotnych – od 2012 r. ich liczba spadła o połowę, a poziom bezrobocia jest jednym z najniższych w Polsce (czwarte miejsce po województwie wielkopolskim, małopolskim i śląskim). Pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników, a miesięcznie w urzędach pracy pojawia się łącznie ok. 10 tys. nowych ofert pracy. Tegorocznym rekordem był sierpień, kiedy można było wybierać spośród aż 12,3 tys. wolnych miejsc pracy, zgłoszonych do urzędów.

W tych branżach brakuje pracowników

– Rąk do pracy brakuje przede wszystkim w branży transportowej, logistycznej, budowlanej, gospodarce morskiej, turystyce i gastronomii oraz w przemyśle farmaceutyczno-kosmetycznym i oczywiście branży IT – tłumaczył wicemarszałek Trawicki. – Dlatego ważna jest aktywizacja zawodowa mieszkańców, którzy do tej pory pozostawali bez zatrudnienia. To między innymi osoby przed 30. rokiem życia, kobiety oraz osoby długotrwale bezrobotne. Liczne programy aktywizujące powodują, że bezrobocie wśród tych osób dynamicznie spada – wyjaśnił.

Jednym ze sposobów zniwelowania problemów kadrowych powinna być także racjonalna i długofalowa polityka migracyjna.

Uchwała w sprawie oceny sytuacji na rynku pracy i realizacji przez Samorząd Województwa Pomorskiego zadań w zakresie polityki rynku pracy została przyjęta jednogłośnie. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca na Pomorzu na wyciągnięcie ręki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA