PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Praca: Może stać się luksusem i przedmiotem pożądania

W najbliższej dekadzie rozwijające się technologie wyeliminują z rynku pracy wiele zawodów.

 • Autor: jm
 • 18 lut 2015 5:00
Praca: Może stać się luksusem i przedmiotem pożądania
Człowiek na rynku pracy stanie się niepotrzebny? Fot. Shutterstock
REKLAMA

Takie wnioski płyną z raportu "Jaka będzie Polska za 10 lat" opracowanego przez ośrodek dialogu i analiz Thinktank.

Postępuje eliminacja czynnika ludzkiego z rynku pracy. KGHM testuje w kopalniach bezzałogowy kombajn sterowany sieciami neuronowymi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W sklepach pojawia się coraz więcej kas samoobsługowych, które mogą w końcu doprowadzić do eliminacji zawodu kasjera – po co zatrudniać człowieka, jeśli koszt wprowadzenia kasy samoobsługowej zwraca się po pół roku (wg danych z raportu ThinkTank)?

Zakup przez Amazona Kiva Systems, producenta robotów wędrujących po magazynach, przewożących bez udziału człowieka towary na miejsce załadunku, a także testowanie dronów, które będą dostarczać przesyłki do domów, mogą zwiastować z kolei koniec zawodu magazyniera i kuriera.

Czytaj też: Technologie odbierają Polakom pracę

Agencja Associated Press podaje, że w latach 2000–2010 zniknęło z amerykańskiego rynku pracy 1,1 mln sekretarek, o 63 proc. zmniejszyła się liczba maszynistek, o 46 proc. agentów biur podróży. W Polsce w najbliższej dekadzie zatrudnienie w sektorach, w których pracownicy wykonują proste, powtarzalne prace związane np. z administrowaniem i zarządzaniem dokumentacją, spadnie o połowę.

Jak zauważą Sławomir Stanik, country manager w Asus Polska, oprócz tego że rozwijające się technologie mogą doprowadzić do zaniku niektórych zawodów, to wywrą również ogromny wpływ na sposób pracy.

– BWM zaprezentowało niedawno nowe oprogramowanie serwisowe oparte na Google Glass. Aplikacja sprzężona z okularami podpowiada pracownikowi, co ma zrobić, przeprowadzając wybraną wcześniej czynność serwisową. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność kosztownego doszkalania zatrudnionych i uelastycznia rynek pracy, bo podstawową kompetencją w wielu zawodach stanie się oswojenie z technologią – komentuje Sławomir Stanik.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Praca: Może stać się luksusem i przedmiotem pożądania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • NiT 2015-02-19 13:35:41

  Obserwatorze I pytasz: "Czy o tym wiedza nasi decydenci i czy są przygotowani na zmianę organizacji państwa?" Odpowiadam: Nie. Brak im kwalifikacji do tego.Zresztą po co? Stać ich na butelkę wina do kolacji za 1600 zł. z kasy państwowej. Obywatele? To nie ich problem. Obywatel - z deffinicji - ma "obywać się" byle czym.

 • toka3 2015-02-19 11:22:09

  Ciekawe, czy te roboty będą kupowały wzajemnie swoje produkty.

 • obserwator1 2015-02-18 16:33:33

  Czy o tym wiedza nasi decydenci i czy są przygotowani na zmianę organizacji państwa? Podwyższając wiek emerytalny potwierdzili ze nie.

 • rafi 2015-02-18 15:06:51

  Czyli nie ma potrzeby płodzenia dzieci, bo oznaczałoby to płodzenie bezrobotnych?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA