Praca i zarobki: Polska Wschodnia wciąż w ogonie. Czy w ogóle ma szanse?

• Województwa z Polski Wschodniej znajdują się w niechlubnej czołówce polskich województw z największą stopą bezrobocia oraz województw, w których zarabia się… najmniej.
• Polska Wschodnia to również wciąż nieodkryty ląd dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu.
• Według Ministerstwa Rozwoju, główną barierą rozwojową Polski Wschodniej pozostaje niska wydajność pracy, która jest pochodną przestarzałej struktury gospodarki.
• Ponadto w Polsce Wschodniej poziom przedsiębiorczości jest o 24 proc. niższy, niż średnia w kraju, a wiele osób decyduje się na rozpoczęcie życia zawodowego w Warszawie lub innych aglomeracjach.
• Co dalej? Dyskusja o demografii i rynku pracy w Polsce Wschodniej odbędzie się już 22 września podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca i zarobki: Polska Wschodnia wciąż w ogonie. Czy w ogóle ma szanse?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

15 wrz 2016 7:40


Województwa Polski Wschodniej znajdują się w ścisłej czołówce tych o najwyższym poziomie bezrobocia w Polsce. W żadnym z pięciu województw ściany wschodniej bezrobocie nie jest niższe niż 10 proc. (aktualna stopa bezrobocia w całym kraju to 8,8 proc.).

Najgorzej jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie na koniec lipca tego roku (według danych GUS) bezrobocie wynosiło 14 proc. W województwie podkarpackim – 11,5 proc., w Świętokrzyskiem – 11,1 proc., w woj. podlaskim – 10,7 proc., a lubelskim – 10,3 proc.

Co więcej, według najnowszego raportu Adzuna Polska, województwa: podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz lubuskie są najgorszymi jeśli chodzi o znalezienie zatrudnienia. Województwo podlaskie wciąż pozostaje daleko w tyle pod względem liczby wakatów na bezrobotnego.

Czytaj też: Ile zarabiają mieszkańcy Polski Wschodniej?

W Białymstoku jest ponad 10 osób bezrobotnych na jedno ogłoszenie pracy, niemal dwukrotnie więcej niż w kwietniu tego roku. Nieciekawie jest również w Lublinie, gdzie na jedną ofertę przypada 5,5 osoby.

Trudno o pracę, bo pracy nie ma?

Okazuje się, że w województwach ściany wschodniej przybywa mało miejsc pracy. Według danych GUS z raportu „Regiony Polski” wynika, że poza województwem opolskim, woj. podlaskie, lubuskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie, jest w czołówce województw, w których w 2015 r. powstało najmniej nowych miejsc pracy - tj. nie więcej niż 20 tys. w każdym, podczas gdy np. w woj. śląskim w tym samym czasie powstało ponad 60 tys. nowych miejsc pracy, a w woj. mazowieckim ponad 120 tys. nowych miejsc pracy.

Ponadto w Polsce Wschodniej duch przedsiębiorczości jest bardzo słaby. Średnia liczba podmiotów wpisanych do rejestru REGON przypadająca na 10 tys. mieszkańców wynosi 814 i jest o 24 proc. niższa niż średnio w kraju. Według Ministerstwa Rozwoju, główną barierą rozwojową Polski Wschodniej pozostaje niska wydajność pracy, która jest pochodną przestarzałej struktury gospodarki, małe nakłady na innowacje oraz relatywnie niska konkurencyjność ośrodków akademickich.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.