Praca, ekspert od ochrony danych: Firmy i urzędy zatrudnią specjalistów ds. bezpieczeństwa IT

Aby wykraść najcenniejsze zasoby firmy, nie trzeba się włamywać do jej siedziby. Wystarczy geniusz z komputerem. Tymczasem ludzi do ochrony danych brak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca, ekspert od ochrony danych: Firmy i urzędy zatrudnią specjalistów ds. bezpieczeństwa IT

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 wrz 2016 6:43


Firmy z cyfrowego podziemia stać na najzdolniejszych programistów. Czasem ściągają ich z odległych krajów, np. Innovative Marketing pozyskiwał fachowców na Ukrainie. Aby stawić czoła przestępcom, trzeba zatrudnić równie utalentowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa IT w urzędach i przedsiębiorstwach. Sęk w tym, że takich ekspertów brakuje. W dużym ogólnopolskim serwisie ogłoszeniowym czeka na nich 137 ofert pracy. Dla porównania: w tym samym serwisie wakatów dla kucharzy jest 88, a dla nauczycieli 141 - pisze "Puls Biznesu".

Czytaj też: Specjalista ds. bezpieczeństwa IT to jeden z najbardziej pożądanych dziś zawodów

Ewelina Hryszkiewicz z firmy Atman, która jest operatorem jednego z największych centrów danych w Polsce, przytacza dane zespołu CERT Polska, według których w zeszłym roku zarejestrowano w naszym kraju 8,9 tys. incydentów związanych z atakami na administrację publiczną (w 2014 r. było ich 4,7 tys., a w 2013 r. o tysiąc więcej). Jeśli chodzi o sektor prywatny - jak podaje PwC, liczba przypadków tzw. cyberagresji wzrosła w stosunku do minionego roku o prawie 40 proc. - pisze "Puls Biznesu"

"W przypadku ataków na administrację publiczną poza stratami finansowymi poważnym problemem jest kradzież wrażliwych danych, takich jak cyfrowe profile osobowe obywateli. To dotyczy każdego z nas - proszę przypomnieć sobie niedawny szum medialny wokół podejrzenia o wyciek milionów rekordów z bazy PESEL" - wskazuje Ewelina Hryszkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.