PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Praca dla niepełnosprawnych: PRFON uruchomi trzy nowe programy

  • PTWP - PulsHR
    MIW
  • 1 cze 2017 17:39

„Osoby niepełnosprawne – szansą dla pracodawców publicznych i prywatnych w Wielkopolsce” – to nazwa rozpoczynającej się właśnie kampanii informacyjnej. Będzie ona promować trzy pilotażowe programy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: „Absolwent”, „Praca – Integracja” oraz „Stabilne zatrudnienie”. Mają one pomóc w utworzeniu 5000 nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych do 2020 roku.

Praca dla niepełnosprawnych: PRFON uruchomi trzy nowe programy
W Polsce zaledwie 26,5 procent osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo. (fot. pixabay.com)
REKLAMA

W Polsce zaledwie 26,5 procent osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo. Tymczasem średnia unijna to 45 procent. W przypadku służby cywilnej i administracji samorządowej zatrudnienie nie przekracza 5 procent. Ma to dla tych jednostek określone konsekwencje finansowe. Z tytułu nieosiągania wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych (tj. 6 procent) instytucje publiczne w ubiegłym roku wpłaciły na PFRON ponad 128 mln zł.

Zdaniem Anny Skupień, dyrektora wielkopolskiego oddziału PFRON przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać zarówno po stronie administracji, jak i samych osób niepełnosprawnych. - Brak odpowiednich kompetencji, wykształcenia i doświadczenia zawodowego po stronie osób niepełnosprawnych, ale także wysoką konkurencję, nadal jeszcze bariery architektoniczne oraz społeczne, a więc uprzedzenia i sposób postrzegania osób niepełnosprawnych – wylicza Anna Skupień.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szansą na zmianę tej sytuacji mają być trzy nowe pilotażowe programy: „Absolwent”, „Praca – Integracja” oraz „Stabilne zatrudnienie”.

- Wsparcie zaproponowane w nowych programach jest bardzo szerokie i obejmuje m.in. wyposażenie stanowiska, adaptację pomieszczeń, zakup sprzętu, dowóz, czy szkolenie. Podobnie jeśli chodzi o pracodawców z otwartego rynku pracy. Dofinansowaniem objęte zostaną koszty rekrutacji, zniwelowania barier, czym wykorzystania innowacyjnych metod pracy – mówi Anna Skupień. Jak dodaje PFRON stawia również na szczególne wsparcie kwalifikacji osób z wyższym wykształceniem, które mają trudność z podjęciem zatrudnienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca dla niepełnosprawnych: PRFON uruchomi trzy nowe programy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zofia Holka 2017-06-06 09:15:23

    Co z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych intelektualnie? Te osoby są na pozycji przegrzanej z uwagi na fakt, że potrzebują wsparcia/asystenta i pomocy , może czasami w dłuższym okresie aby samodzielnie wykonywać proste czynności. Pracodawcy poszukują osób niepełnosprawnych z orzeczeniem, ale najlepiej aby te osoby były samodzielnie. Oczekujemy/my rodzice/ od społeczeństwa więcej empatii i zaangażowania się do współpracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Jestem gotowa na jakiąkolwiek propozycję i zaangażowanie, służąc spostrzeżeniami od strony rodzica.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA