Praca dla informatyka: Polscy specjaliści wolą zdobywać doświadczenie za granicą

• Według danych Eurostatu niedobór programistów szacowany jest w Polsce na ok. 50 tys. i będzie rosnąć.
• Polskie uczelnie kształcą dobrych fachowców, ale ich liczba jest za niska w stosunku do zapotrzebowania.
• Dodatkowo nie sprzyja jeszcze trend związany z wyjazdami specjalistów IT do pracy za granicą.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca dla informatyka: Polscy specjaliści wolą zdobywać doświadczenie za granicą

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 sie 2016 11:56


Komisja Europejska opublikowała raport "New Skills Agenda for Europe”. Na szczególną uwagę zasługuje zapis mówiący o wzmocnieniu procesu uczenia się o nowe umiejętności cyfrowe. Od dłuższego czasu utrzymuje się bowiem trend związany z faktem, że ok. 2/3 przedsiębiorstw z branży IT planuje rok do roku zatrudnić nowych pracowników.

Czytaj też: Co jest trudniejsze w branży IT - znalezienie czy zatrzymanie dobrego informatyka?

Wiele firm także spoza branży IT potrzebuje np. programistów. W Polsce widzimy wyjątkowo mocną odpowiedź na potrzeby rynku pracy w tym zakresie. Powstaje wiele szkół i szkoleń dla programistów - nawet tych najmłodszych, a od 2017 r. we wszystkich placówkach edukacyjnych zapowiadana jest obowiązkowa nauka programowania.

Polska potrzebuje informatyków

Według danych Eurostatu niedobór programistów szacowany jest w Polsce na ok. 50 tys. i będzie rosnąć. W ciągu ostatnich lat zapotrzebowanie na te umiejętności wzrosły kilkunastokrotnie.

- Analizy realizowane przez naszą firmę jednoznacznie wskazują, że rynek IT w dalszym ciągu się rozwija i ten trend będzie obowiązywał w kolejnych latach. Oceniając obecną sytuację i prowadzone przez nas rekrutacje w tym sektorze należy stwierdzić, że pracownicy tej branży bardzo rzadko stają przed problemem braku znalezienia zatrudnienia w Polsce. Wśród tej grupy pracowników sporadycznie pojawiają się osoby bezrobotne, ale jest to zjawisko marginalne i dotyczy w 90 proc. osób bez znajomości języka angielskiego - powiedział Maciej Pustół szef Modis Polska, firmy w grupie Adecco, specjalizującej się w zatrudnianiu pracowników w branży IT.

Pożądane umiejętności

Z perspektywy pracodawcy ważne są zdecydowanie umiejętności praktyczne i znajomość specyficznych lub rzadkich kombinacji. Wykształcenie i ukończone kursy mogą jednak bardzo pomóc na wczesnych etapach rekrutacji, dając przewagę nad innymi kandydatami.

Czytaj też: Pracownicy IT rozchwytywani na całym świecie. Ich pozyskanie to nie lada wyzwanie

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.