Praca dla 55+: 75 proc. osób starszych pozostaje bez pracy

Polska znajduje się na 30. miejscu pośród 34 państw członkowskich OECD pod względem wykorzystania potencjału pracowników w wieku 55+. 75 proc. z nich jest bez pracy pomimo tego, że spora grupa seniorów to świetni specjaliści w swoich branżach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca dla 55+: 75 proc. osób starszych pozostaje bez pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

30 gru 2015 0:05


Islandia, Nowa Zelandia, Szwecja, a następnie kolejno Izrael, Norwegia, Chile – to państwa, które zgodnie z raportem „Golden Age Index” przygotowanym przez PwC, zatrudniają najwięcej osób w wieku 55+ spośród krajów zrzeszonych w OECD. Niestety bardzo słabo wypada w tym zestawieniu Polska, która już od lat plasuje się na ostatnich miejscach w tabeli.

– Oficjalnie bezrobocie w Polsce wynosi obecnie około 10 proc.,  ale w przypadku osób powyżej 50. roku życia liczba ta jest dużo wyższa. Ta grupa stanowi ponad jedną piątą ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach. Jeśli natomiast pod uwagę weźmiemy tylko ludzi starszych, czyli 55+, to wśród nich bez pracy pozostaje ponad 75 proc. – mówi Rafał Dryla z agencji GP People.

Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że pod koniec 2014 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 461,2 tys. osób powyżej 50. roku życia. Spośród nich prawo do zasiłku miał tylko co szósty bezrobotny.

Co prawda jedynie 21,7 tys. z nich posiada wykształcenie wyższe, ale za to co trzeci może pochwalić się cennym doświadczeniem i dłuższym niż 20-30 lat stażem pracy. Niestety z tego potencjału nie zawsze chcą korzystać polskie firmy.

– Przedsiębiorcy już od jakiegoś czasu otwarcie mówią, że coraz ciężej jest im znaleźć pracowników i uzupełniać braki kadrowe. Wśród młodych ludzi już teraz brakuje chętnych do wykonywania wielu zajęć. Analitycy przewidują w dodatku, że ten trend będzie się pogłębiał – mówi Rafał Dryla.

Gotowi do podjęcia pracy

Zdarza się, że o podczas poszukiwań nowego pracownika CV osób starszych odrzucane są praktycznie z automatu. To duży błąd, ponieważ spora grupa seniorów to świetni specjaliści w swoich branżach. Mimo to większość z nich, bo prawie jedna trzecia, szuka zatrudnienia dłużej niż 24 miesiące, co piąty od roku do dwóch lat, a średni czas pozostawania bez pracy to w ich przypadku 15,2 miesiąca.

Tak długa absencja na rynku sprawia, że osobom starszym z każdym upływającym miesiącem coraz ciężej jest znaleźć zajęcie i wrócić do aktywności zawodowej. Dlatego część z nich gotowa jest podjąć zatrudnienie praktycznie od zaraz na różnych stanowiskach, często także tych czasowych czy w niepełnym wymiarze godzin.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.