PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca czeka od zaraz, tylko chętnych brak. A pensje nie przestają rosnąć

 • km
 • 25 paź 2022 20:00

Zgodnie z szacunkami na 300 tys. specjalistów z sektora IT w Polsce praca czeka od zaraz. Liczba zatrudnionych w branży jest wciąż niewystarczająca względem potrzeb biznesu, które napędza coraz szybsza cyfryzacja gospodarki.

Praca czeka od zaraz, tylko chętnych brak. A pensje nie przestają rosnąć
W ostatnim kwartale 2022 roku liczba ofert pracy w sektorze IT wzrosła o 2,6 proc. (fot. Fatos Bytyqi/Unsplash)
REKLAMA
 • Z danych Eurostatu wynika, że pod koniec 2021 roku w Polsce pracowało niemal 586 tysięcy specjalistów w dziedzinie ICT.
 • Według Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA samych programistów jest w Polsce o 250-300 tys. za mało. To rekordowy wynik w sektorze i najwyższy wśród usług.
 • Jak wynika z analizy Antala, w branży IT możemy spodziewać się rotacji pracowników sięgającej 25 proc.

Z danych Eurostatu wynika, że pod koniec 2021 roku w Polsce pracowało niemal 586 tysięcy specjalistów w dziedzinie ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne). To jednak zdecydowanie za mało. Zgodnie z danymi GUS połowa firm z branży IT wskazuje niedobór wykwalifikowanych pracowników jako barierę w działalności.

Według Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA samych programistów jest w Polsce o 250-300 tys. za mało. To rekordowy wynik w sektorze i najwyższy wśród usług.

‒ Ta sytuacja z pewnością hamuje rozwój gospodarczy i konkurencyjność Polski. Niedobór kadr w branży IT naturalnie wynika z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii w kraju i nowych inwestycji. Podaż nie nadąża za popytem, a polscy specjaliści nie są w stanie zapełnić luk kompetencyjnych w rodzimych organizacjach. Braki kadrowe potęguje także wojna w Ukrainie. Dodatkowo wciąż rośnie grupa specjalistów mieszkających w Polsce, którzy wykonują pracę dla firm z Europy Zachodniej, a nawet Stanów Zjednoczonych. Czas, aby polscy przedsiębiorcy wykorzystali strategię zagranicznych konkurentów i wyruszyli na poszukiwania pracowników do innych krajów, lub nawet na inne kontynenty - twierdzi Liina Laas, dyrektorka ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej firmy Deel zajmującej się dostarczaniem rozwiązań w zakresie zatrudniania i płac.

Zobacz: 1/3 pracowników ma poważny problem. Branża IT boryka się nie tylko z brakami kadrowymi 

Zatrudnienie bez konieczności przeprowadzki

Aby sprostać zapotrzebowaniu na specjalistów, firmy coraz częściej poszukują pracowników zza granicy. Muszą jednak pokonać szereg barier, od biurokracji przez podatki czy problemy prawne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Praca czeka od zaraz, tylko chętnych brak. A pensje nie przestają rosnąć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Decart 2022-10-29 18:27:52

  Gdzie ta praca gdzie te wolne tysiące wakatów jak kolega poniżej wysłałem niezliczoną ilość CV i zero odzewu albo potrzebują albo nie potrzebują jak to jest może ktoś wyjaśni. Sam musiałem i zdecydowałem wysłać CV za granicę i odzew był magicznie po tygodniu i można sprawnie działać w trybie zdalnym. A do Maxa który się wypowiadał sam mam 25 lat i nie rozumiem co oznaczają Młodzi sam zaczynałem za granicą pracować po kilkanaście godzin jak trzeba było i chciało się zarobić i pobudka o 5-6

 • Greg 2022-10-28 08:14:03

  Gdzie jest ta praca ? , może faktycznie IT , inne branże wysłalem z 20 CV i zero odzewu. 2 sprawa , jest praca ciężka fizyczna ale nawet Ukraińcy jej nie chcą . Reszta ta lepsza poobsadzana i dostają ją znajomi znajomych jak wszędzie działa kolesiostwo....

 • Miki 2022-10-27 20:12:00

  Ano pracują z Polski za granicą. A kasa z tego przyjemna i wydawana tutaj.

 • Ljfd 2022-10-27 17:58:45

  Bardzo dobrze, ze brakuje, dzieki temu sa dobre zarobki. Gdyby nie brakowało to przecietna wypłata bylaby nizsza i to pomimo tego, ze gospodarka byłaby w lepszej kondycji. Nikt jesli nie musi nie da zarobić więcej niż musi

 • Piotrek 2022-10-27 12:07:40

  Brakuje wykwalifikowanych z doświadczeniem a nie chętnych. Na juniora też chcą z doświadczeniem.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA