×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca, Bosch: Oto zawody przyszłości

 • Justyna Koc
  jk
 • 6 gru 2017 15:09

– Większość naszych fabryk już pracuje w standardzie Industry 4.0. Wykorzystanie Internetu rzeczy (IoT) jest zaawansowane we wszystkich dywizjach grupy Bosch. Niemal co drugie wolne stanowisko w firmie ma związek z branżą oprogramowania lub IT – mówi Izabela Pipka, dyrektor HR w polskim oddziale firmy Robert Bosch.

Praca, Bosch: Oto zawody przyszłości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Cyfrowa transformacja całkowicie zmienia wymagania firm w stosunku do pracowników.

• Współczesnym trendem w zarządzaniu zasobami ludzkimi jest rekrutacja zorientowana na potencjał.

• Coraz częściej duże korporacje decydują się na to, by inwestować w młode talenty z wykorzystaniem kilkuletnich programów menedżerskich.

W czasach, kiedy w Polsce jeszcze kwitł uliczny handel z łóżek polowych, wszystko było dużo prostsze. Sprzedawca miał sprzedawać, mechanik brudzić się w smarze, a informatyk zarządzać systemem informatycznym firmy i naprawiać komputery. W związku z coraz większą cyfryzacją życia i pracy, ciągłym rozwijaniem technologii, w której rosnący udział mają sztuczna inteligencja i wykorzystanie internetu do łączności między różnymi urządzeniami (koncepcja Internetu Rzeczy), zmieniają się także wymagania firm w stosunku do pracowników.

Ćwierć wieku temu handlowiec musiał z katalogiem firmy jeździć od jednego klienta do drugiego, prezentując ofertę firmy, zarządzając sprzedażą i finalizując transakcje. Teraz taka osoba, oprócz kontaktu bezpośredniego, musi umieć radzić sobie z zamówieniami składanymi online. E-shop manager musi obecnie obsługiwać programy sprzedażowe, posługiwać się systemami typu ERP czy Magento, a także uważnie monitorować parametry sprzedażowe i wyciągać z nich odpowiednie wnioski.

Nikt nie szuka już osoby „od komputerów”. Dziś specyficzne oczekiwania ukrywają się za angielskimi nazwami specjalizacji, których czasami nawet nie tłumaczy się na polski, bo język jeszcze nie nadążył za gwałtownym rozwojem rynku pracy: ABAP application developer, cloud solution consultant, data quality engineer, java developer czy SAP HANA technical consultant. Osoby, które chciałyby aplikować na te stanowiska, muszą wykazać się wiedzą i kompetencjami w specjalistycznych aplikacjach i środowiskach internetowych. Oprócz wymienionych kompetencji, osoby te powinny płynnie posługiwać się językiem angielskim oraz posiadać zdolności analityczne, które często są sprawdzane podczas rekrutacji.

Co więcej, technologie IT rozwijają się tak szybko, że zazwyczaj raz na dwa lata zmieniają się dominujące narzędzia programistyczne. Dlatego już kilkuletnie doświadczenie projektowe w IT jest dobrze opłacane przez pracodawców. Rynek pracy programistów jest bardzo młody, więc nie należy się dziwić, że już 30-letnia osoba nazywana jest seniorem ze względu na swój kilkuletni staż pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Praca, Bosch: Oto zawody przyszłości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rinna 2017-12-08 12:13:05

  Kolejny artykuł o niczym

 • Chris 2017-12-06 15:11:14

  A może Pani Moniko organizacja, którą Pani reprezentuje nie powinna być skostniałą korporacją? Bo trochę pachnie tu hipokryzją... Ja dla Pani mam ,, od strzała,, 200 pracowników, ale za bardzo Państwo chą dyktować warunki rynkowe... Nie lubię takiej obłudy

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA