PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Poziom rotacji w firmach coraz wyższy. Powodem nie są tylko pieniądze

  • Justyna Koc
    jk
  • 8 paź 2019 10:30

Największą rotację widać wśród inżynierów oraz kasjerów i sprzedawców. Na zmianę pracy decydują się również robotnicy wykonujący proste prace fizyczne i kierowcy. Takie wnioski płyną z 37. edycji badania „Monitor Rynku Pracy” firmy Randstad.

Poziom rotacji w firmach coraz wyższy. Powodem nie są tylko pieniądze
28 proc. osób z wykształceniem podstawowym zmieniło obecne miejsce zatrudnienia (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W trzecim kwartale 2019 r. do 22 proc. wzrósł też odsetek osób, które zmieniły zatrudnienie w ostatnim półroczu - wynika z badania „Monitor Rynku Pracy” firmy Randstad.
  • Główną motywacją Polaków do podejmowania decyzji zawodowych była chęć rozwoju, a nie jak w zeszłym kwartale możliwość otrzymania wyższego wynagrodzenia.
  • Badanie pokazuje także, że średni czas poszukiwania zatrudnienia po raz kolejny wydłużył się - obecnie wynosi 3 miesiące.

Jak wynika z 37. edycji badania „Monitor Rynku Pracy” firmy Randstad, 22 proc. Polaków w ciągu ostatnich 6 miesięcy zmieniło pracodawcę. To o 2 punkty procentowe więcej niż w drugim kwartale 2019 r. W analogicznym okresie zeszłego roku wynik ten kształtował się na poziomie 24 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obserwujemy korelację pomiędzy mobilnością na rynku pracy a wielkością miejscowości zamieszkania, wiekiem oraz wzrostem wykształcenia pracowników. W miastach większych niż 50 tys. mieszkańców decyzję o zmianie miejsca pracy podjęło 29 proc. respondentów badania „Monitor Rynku Pracy”. Na wsiach i poza obrębem aglomeracji na zmianę przedsiębiorstwa zdecydowało się zaledwie 15 proc. ankietowanych.

Czytaj też: Awans w bok lepszy niż w górę? Może tak być

Kolejnym, przeanalizowanym czynnikiem demograficznym jest wiek pracowników. Okazuje się, że odsetek osób decydujących się na zmianę pracodawcy spada wraz z wiekiem. 40 proc. osób od 18 do 29 lat zmieniło miejsce pracy. Na taki krok zdecydowało się zaledwie 15 proc. respondentów w wieku od 50 do 64 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poziom rotacji w firmach coraz wyższy. Powodem nie są tylko pieniądze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA