PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Poza domem spędzają ponad 220 dni w roku. Coraz mniej ludzi chce tak pracować

  • KDS
  • 9 sie 2022 17:00

Firmy transportowe z Pomorza pilnie poszukują kierowców. Pożądani są przed wszystkim kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz kierowcy autobusów. Chętnych do pracy w tym zawodzie nie ma, bo i nie należy on do najłatwiejszych. Praca za kółkiem ma wiele ciemnych stron.

Poza domem spędzają ponad 220 dni w roku. Coraz mniej ludzi chce tak pracować
Jedną z przyczyn braku pracowników w zawodach kierowcy jest brak kandydatów z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem (fot. Unsplash/Mitchell Luo)
REKLAMA
  • Braki kadrowe to jedno z największych wyzwań, z którymi mierzą się dziś firmy transportowe na Pomorzu.
  • Jedną z przyczyn tej sytuacji jest brak kandydatów z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem. Coraz mniej młodych ludzi garnie się do pracy za kierownicą.
  • - To ciężki zawód i wymaga rozłąki z bliski - przyznaje Tomasz Rejek, prezes zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych. - Jedynym rozwiązaniem jest, zatem przyciąganie i zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy.

Z Barometru zawodów 2022, czyli prognozy przygotowanej przez ekspertów lokalnych rynku pracy wynika, że jedną z przyczyn braku pracowników w zawodach kierowcy jest brak kandydatów z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem. Swoje robią też warunki pracy. Kierowcy mówią o pracy w stresie i pod presją czasu, minusem jest też zmianowość i niskie zarobki (kierowcy autobusów) czy wyjazdy w delegacje, również zagraniczne (kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych).

Statystyczny kierowca zawodowy spędza w delegacji 224 z 365 dni w roku, a za kółkiem pokonuje dziesiątki tysięcy kilometrów (około 87 tys. km w roku). fot. Pixabay
Statystyczny kierowca zawodowy spędza w delegacji 224 z 365 dni w roku, a za kółkiem pokonuje dziesiątki tysięcy kilometrów (około 87 tys. km w roku). fot. Pixabay

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dla zobrazowania skali warto przytoczyć dane Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK). Z ich raportu wynika, że statystyczny kierowca zawodowy spędza w delegacji 224 z 365 dni w roku, a za kółkiem pokonuje dziesiątki tysięcy kilometrów (około 87 tys. km w roku).

- Czas pracy uzależniony jest od przedsiębiorstwa, w którym się pracuje. Cykl pracy może być taki, że człowiek jeździ po świecie nieraz dwa lub trzy tygodnie, by potem na chwilę zjechać do domu. Bo choć w teorii kierowca po takiej trasie powinien mieć tygodniową pauzę w domu, to nie wszystkie przedsiębiorstwa stosują się do tej zasady - opowiadał w rozmowie z PulsHR.pl o realiach swojej pracy Andrzej Bartoszuk, zawodowy kierowca tirów z Siemianowic Śląskich.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Poza domem spędzają ponad 220 dni w roku. Coraz mniej ludzi chce tak pracować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Katana 2022-08-10 18:34:17

    Kierowca to pierwszy zawód w którym należy wprowadzić 4 dniowy tydzień pracy!!!

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA