×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Monitor Rynku Pracy: mniejszy lęk przed utratą zatrudnienia i większe szanse na znalezienie nowej pracy

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 6 paź 2020 10:00

Już nie boimy się tak bardzo o utratę zatrudnienia, nastroje wróciły do poziomu sprzed pandemii. Aż 84 proc. Polaków deklaruje, że w przypadku zwolnienia uda im się znaleźć jakąkolwiek pracę w ciągu pół roku, a 62 proc., że będzie to praca tak samo dobra.

Monitor Rynku Pracy: mniejszy lęk przed utratą zatrudnienia i większe szanse na znalezienie nowej pracy
Większy lęk przed zwolnieniami odczuwają kobiety niż mężczyźni. (Fot. PTWP)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Instytut Badawczy Randstad opublikował wyniki 41. edycji badania Monitor Rynku Pracy. Dowiemy się z niego, że rynek pracy powoli wraca do sytuacji sprzed rozpoczęcia się pandemii koronawirusa.
 • Wraz ze zniesieniem niektórych obostrzeń, mających wpływ na funkcjonowanie gospodarki, widocznie spadła obawa pracowników o utratę zatrudnienia.
 • Polacy bardziej optymistycznie oceniają też szanse na znalezienie nowej pracy. 8 na 10 badanych uważa, że w przypadku zwolnienia bez problemu znajdzie nową możliwość zarobkowania.

Autorzy wskazują, że w tej edycji badania w oczy rzuca się w pierwszej kolejności wyraźny spadek lęku o utratę zatrudnienia. 21 proc. Polaków wskazuje na umiarkowane obawy, a 10 proc. na duże. Podobne odsetki (odpowiednio 20 proc. i 10 proc.) odnotowano w IV kw. 2019 r., tj. przed ogłoszeniem pandemii koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń ograniczających funkcjonowanie niektórych sektorów gospodarki. W I kw. 2020 r. na możliwość zwolnień wskazywało 45 proc. zatrudnionych, a w II kw. 38 proc.

Czytaj także: Ministerstwo oszacowało bezrobocie we wrześniu. "Dobre wiadomości napawają nas optymizmem"

 

- W trzecim kwartale 2020 r. obserwujemy uspokojenie się nastrojów na rynku pracy i znaczny spadek obaw o utratę zatrudnienia. Wraz ze zniesieniem większości obostrzeń, które w istotny sposób wpływały na funkcjonowanie gospodarki, duża część pracowników z ulgą wróciła do swoich codziennych zadań. Niestety, istnieją sektory, które w dalszym ciągu odczuwają wpływ pandemii na swoje funkcjonowanie. Wśród nich wciąż można wymienić branżę lotniczą, turystyczną, gastronomiczną i rozrywkową. Pomimo że teoretycznie mogą one prowadzić działalność, to odczuwają zmniejszony popyt na swoje usługi lub ograniczenia utrudniające świadczenie usług. Świadkami ewentualnych redukcji w zatrudnieniu w tych branżach możemy być jeszcze w najbliższych okresach - mówi Marzena Milinkiewicz, dyrektor operacyjna Randstad Polska.

Grafika: Monitor Rynku Pracy
Grafika: Monitor Rynku Pracy
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Monitor Rynku Pracy: mniejszy lęk przed utratą zatrudnienia i większe szanse na znalezienie nowej pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Janusz 2020-10-06 19:09:51

  Co za bzdury. Pół roku czekać na pracę, to naprawdę źle !

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA