Poszukiwani operatorzy maszyn, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy

- Zachodniopomorscy pracodawcy zamierzają w najbliższych trzech miesiącach zwiększyć zatrudnienie - wynika z informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. Poszukiwani będą operatorzy maszyn, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Poszukiwani operatorzy maszyn, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 kwi 2014 18:03


Jak powiedział we wtorek dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Szczecinie Andrzej Przewoda, w drugim kwartale br. wśród zachodniopomorskich pracodawców wyraźnie widać większy optymizm i chęć zwiększenia zatrudnienia. Poczuli oni, że najtrudniejszy moment gospodarczy jest już za nimi i chcą zatrudniać - dodał Przewoda.

Drugi kwartał 2014 r. jest drugim z kolei, w którym pracodawcy deklarują chęć zwiększenia zatrudnienia. Zamierza to uczynić 19,3 proc. badanych zachodniopomorskich firm, 18,8 proc. przewiduje redukcję, a 55,9 proc. zamierza utrzymać zatrudnienie na tym samym poziomie.


Czytaj też: Ile zarabia spawacz, ile brygadzista, a ile operator CNC i kierownik zmiany produkcyjnej?

Od trzeciego kwartału 2012 r., kiedy szczeciński WUP zaczął badać u pracodawców chęć zatrudnienia, do czwartego kwartału 2013 r. deklarowali oni, że będą zwalniać więcej pracowników, niż zatrudniać. Dwa ostatnie badania pokazują odwrotną sytuację - pracodawcy wykazują pewien optymizm w kwestii zwiększenia zatrudnienia.

W porównaniu z pierwszym kwartałem br., w drugim kwartale prognoza zatrudnienia zwiększyła się o 0,2 punktu procentowego. Natomiast w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku zanotowano wzrost o 4,3 punktów procentowych.

Wzrost zatrudnienia w drugim kwartale powinien objąć przede wszystkim operatorów maszyn, robotników przemysłowych i rzemieślników. Firmy, które zadeklarowały chęć zatrudnienia, to podmioty produkcyjne, a także budowlane, energetyczne, gazownicze i wodociągowe.

Z kolei największa deklarowana redukcja zatrudnienia będzie miała miejsce w instytucjach publicznych i firmach handlowych. Utraty bądź redukcji etatów mogą spodziewać się pracownicy biurowi, technicy i personel średni.

W lutym br. stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim wyniosła 18,5 proc. i należała do jednych z najwyższych w kraju

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.