PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Postawili na sprawdzonego konia i wygrali. Zatrudniali także w trudnych czasach

  • KDS
  • 10 sie 2022 6:58

W II kwartale 2022 roku firmy "nowoczesnej gospodarki", czyli przedsiębiorstwa wykorzystujące innowacyjne rozwiązania biznesowe, skuteczniej poradziły sobie z wyzwaniami gospodarczymi niż ogół rynku. Odnotowały również wyższą dynamikę zatrudnienia.

Postawili na sprawdzonego konia i wygrali. Zatrudniali także w trudnych czasach
W II kwartale 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem a firmami należącymi do "nowoczesnej gospodarki" (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.” wynika, że firmy, które postawiły na nowoczesne technologie lepiej poradziły sobie w ostatnim, trudnym dla biznesu, czasie.
  • W II kwartale 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. według danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do "nowoczesnej gospodarki" (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 pkt. proc.
  • Widać również, że znaczenie ma wielkość przedsiębiorstwa. Lepiej poradziły sobie te duże, zatrudniające ponad 500 osób.

Po wyraźnym wyhamowaniu zatrudnienia w sektorze usługowym "nowoczesnej gospodarki" w IV kwartale 2021 r. (+2,85 proc. vs IV kw. 2020 r.), firmy te zwiększyły zatrudnienie w II kwartale 2022 r. (+4,02 proc. vs II kw. 2021 r.).

Jak wynika z raportu, o sile sektora stanowią duże firmy usługowe, które w okresie od marca do czerwca zwiększyły zatrudnienie o 8,12 proc. (vs II kw. 2021 r.). Przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 500 pracowników odnotowały natomiast 2,45 proc. wzrost dynamiki zatrudnienia. W wyniku tego dystans między sektorami znacznie się zwiększył i wyniósł 5,67 pkt. proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Praca czeka w małych miastach. Ale Ukraińcy nie kwapią się do przeprowadzki

– W sytuacji znacznej konkurencji na rynku pracy, to duże przedsiębiorstwa usługowe, które często działają w sposób scentralizowany, skuteczniej przyciągają nowe talenty. To właśnie za dużymi przedsiębiorstwami często stoi bezpieczeństwo zatrudnienia, którego tak bardzo potrzebują obecnie pracownicy. Duże firmy usługowe mogą również częściej oferować możliwość pracy w międzynarodowym środowisku, także bez konieczności znajomości języka polskiego, co w przypadku osób przybyłych z Ukrainy może być kluczowe – tłumaczy Anna Barbachowska, dyrektor HR w ADP Polska.

Produkcja spowalnia

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Postawili na sprawdzonego konia i wygrali. Zatrudniali także w trudnych czasach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA