Portugalia wprowadza ułatwienia dla obcokrajowców szukających pracy

Podczas gdy z Portugalii wyjeżdża coraz więcej osób, by szukać pracy w innych krajach, rząd Pedra Passosa Coelho wprowadza ułatwienia dla imigrantów poszukujących pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Portugalia wprowadza ułatwienia dla obcokrajowców szukających pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 cze 2014 12:41


Portugalia wdraża tzw. mechanizm szybkiej procedury uznawania świadectw dla obcokrajowców. Przewiduje on, że osoby ubiegające się o pracę w zawodach, których nie chcą wykonywać obywatele Portugalii i kierowani do pracy przez urzędy zatrudnienia, będą mogły liczyć na przyspieszone uznanie kwalifikacji uzyskanych w kraju pochodzenia.

Czytaj też: Coraz więcej młodych, wykształconych ludzi ucieka z Portugalii za pracą

Według przedstawicieli rządu Passosa Coelho ułatwienia w zdobywaniu szybkiej nostryfikacji wykształcenia mają dotyczyć przede wszystkim obywateli państw nienależących do Unii Europejskiej, którzy mieli dotychczas w Portugalii największe problemy z uznaniem swoich świadectw.

Jak poinformował sekretarz stanu ds. rozwoju regionalnego Pedro Lomba, wprowadzenie mechanizmu szybkiego uznawania świadectw zawodowych obcokrajowców ma służyć pokryciu niedoborów pracowników na portugalskim rynku pracy w efekcie narastającej w ostatnich latach fali emigracji zarobkowej.

Według szacunków Krajowego Instytutu Statystyki w Lizbonie tylko w minionym roku z ponad 10-milionowej Portugalii w poszukiwaniu pracy wyjechało 128 tys. obywateli, w tym głównie młodzieży.

- Nowy mechanizm akceptowania świadectw obcokrajowców dotyczy nie tylko przyspieszenia tego procesu, ale również ułatwienia nostryfikacji dyplomów absolwentów uczelni wyższych z krajów spoza Unii Europejskiej - powiedział Pedro Lomba.

Zdaniem przedstawiciela rządu Portugalia nie jest jeszcze przygotowana na wprowadzenie systemu uznawania świadectw za pośrednictwem internetu.

- Skopiowanie modelu niemieckiego w naszych warunkach jest póki co niemożliwe. Nie wykluczamy jednak, że w niedługiej przyszłości podejmiemy próbę stworzenia systemu informatycznego służącego do wypełnienia niezbędnej dokumentacji bez konieczności wcześniejszego podróżowania do Portugalii - dodał Pedro Lomba.

Jak wyjaśniają urzędnicy portugalskich uczelni, obecnie proces nostryfikacji dyplomu magisterskiego może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Wdrażane przez rząd nowe przepisy mają zredukować ten okres do kilku tygodni.

- Aktualnie, aby przejść pomyślnie całą procedurę niezbędne jest złożenie przetłumaczonego na język portugalski dyplomu z kraju pochodzenia kandydata, a także pracy magisterskiej. Dodatkowo muszą one zostać zatwierdzone przez specjalnie do tego powołaną komisję na portugalskiej uczelni - wyjaśniła Maria Luz z sekretariatu Uniwersytetu Nowego w Lizbonie.

W Portugalii mieszka około 500 tys. imigrantów. Największą wśród nich grupę narodowościową stanowią Brazylijczycy - ponad 110 tys. W Portugalii żyje też 45 tys. pracowników zarobkowych z Ukrainy, 42 tys. z Wysp Zielonego Przylądka, 40 tys. Rumunów oraz 21 tys. Angolczyków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.