Portal dla poszukujących pracy EURES zostanie ulepszony

Nowelizacja przepisów dotyczących działania Sieci Europejskich Ofert Pracy (EURES) została zatwierdzona przez Parlament Europejski. Zreformowany portal ma być "inteligentniejszy".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Portal dla poszukujących pracy EURES zostanie ulepszony

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 lut 2016 19:37


EURES to sieć dla osób poszukujących pracy, skupiająca 32 europejskie służby ds. zatrudnienia w krajach UE, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie oraz Szwajcarii. Powstała w 1993 r., aby ułatwić współpracę pomiędzy Komisją Europejską i urzędami zatrudnienia w państwach członkowskich a partnerami: prywatnymi agencjami zatrudnienia, związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców. Jest adresowana do osób, które w poszukiwaniu zatrudnienia są gotowe na zmianę miejsca zamieszkania.

Po zmianach portal będzie automatycznie wyszukiwać oferty pracy w zależności od wymienionych w życiorysie kompetencji osoby poszukującej zatrudnienia oraz zawierać wszystkie oferty pracy opublikowane przez urzędy pracy w państwach unijnych. System ten ma w większym stopniu uwzględniać potrzeby ludzi młodych, a także szczególną sytuację regionów transgranicznych.

Reforma ma pomóc skuteczniej walczyć z bezrobociem w UE. - W niektórych krajach UE bezrobocie jest bardzo wysokie, a tymczasem nieobsadzone są dwa miliony miejsc pracy - z powodu braku wykwalifikowanych pracowników na miejscu. Platforma EURES w pierwszym etapie rozbudowy mogłaby ułatwić dostęp do setek wolnych miejsc pracy, a z upływem lat liczba ofert może wzrosnąć nawet do 1,4 miliona - ocenił austriacki europoseł Heinz Becker z Europejskiej Partii Ludowej, który był autorem sprawozdania PE w tej sprawie.

Jego zdaniem dzięki ulepszonemu i bardziej przyjaznemu dla użytkowników portalowi EURES szczególnie osoby młode poszukujące pracy będą mogły udostępnić swój życiorys każdemu pracodawcy w Europie.

Kojarzenie ofert pracy z wnioskami osób szukających zatrudnienia przez system EURES będzie bezpłatne dla poszukujących pracy. Zakazana będzie dyskryminacja ze względu na narodowość takiej osoby. Przepisy gwarantują też dostęp do usług portalu osobom niepełnosprawnym. Sieć EURES otwarta będzie na prywatne agencje zatrudnienia.

Rozporządzenie przyjęte w czwartek przez PE musi jeszcze zostać zaakceptowane przez Radę UE, czyli przedstawicieli rządów państw członkowskich. Po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym UE państwa członkowskie będą mieć dwa lata na wprowadzenie go w życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.