Pora obalić mity na temat assessment center

Assessment center polega na tym, że kandydaci realizują określone zadania, które oceniają rekruterzy. W Polsce jest to stosunkowo młoda praktyka, wokół której narosło wiele mitów. Pora je obalić.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pora obalić mity na temat assessment center

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 lut 2014 10:35


Ale od początku. AC może występować w formie indywidualnej lub grupowej. W pierwszym przypadku kandydat samodzielnie wykonuje zadanie lub wchodzi w interakcję z inną osobą, np. rekruterem. Często spotykane są też centra oceny, w których bierze udział wiele osób, które razem rozwiązują dany problem.

- Zwykle do udziału w assessment center wybiera się kilka osób, które pomyślnie przeszły wcześniejsze etapy rekrutacji. Wiele firm zaprasza też większą grupę, ze względu na zapotrzebowanie lub fakt, że w sprawdzianie biorą udział kandydaci na różne stanowiska - mówi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty praktyk i staży.

- Mitem jest pogląd, że za każdym razem dalej przechodzi tylko jedna osoba. Poza tym, centrum oceny to nie tylko jedno zadanie, ale zwykle szereg rozbudowanych poleceń, które mogą zająć nawet 8 - 10 godzin lub być rozłożone na kilka dni - dodaje.

Po pierwsze: przygotowanie

Błędnym przekonaniem dotyczącym assessment center jest pogląd mówiący o tym, że nie można się do niego przygotować. Nie ulega wątpliwości, że trudno przewidzieć konkretne zadania jakie mogą pojawić się na spotkaniu oraz jakie kompetencje zdecydują się zbadać rekruterzy. Są jednak pewne elementy centrum oceny, które pojawiają się regularnie i które trzeba uwzględnić w przygotowaniach.

- Przygotowanie jest ważne zwłaszcza dla tych, którzy nie brali wcześniej udziału w centrum oceny. Zapoznanie się z samą metodą pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i stresu - mówiKotus. - Powtarzające się zadania to odgrywanie ról, koszyk zadań czy testy analityczne. Poznanie ich specyfiki i celu zastosowania pozwoli w większym stopniu sprostać oczekiwaniom rekruterów - wyjaśnia.

Tym, o czym trzeba pamiętać, jest przygotowanie informacji o sobie i o firmie, do której aplikujemy. Jednym z popularnych zadań jest przedstawienie sylwetki innego kandydata po uprzedniej rozmowie z nim. Jeśli sami nie zaprezentujemy się atrakcyjnie, trudno oczekiwać by ktoś powiedział o nas coś, co zainteresuje innych. Na niekorzyść może działać też brak znajomości firmy, która może być potrzebna do rozwiązania studium przypadku. Dodatkowo, by sprawdzić umiejętności językowe, taka prezentacja może być wymagana w języku obcym.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.