Popełniają samobójstwo, bo nie mają pracy

W 2013 r. gwałtowanie wzrosło bezrobocie. Jednocześnie zwiększyła się liczba samobójców. Zbieżność nie jest przypadkowa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Popełniają samobójstwo, bo nie mają pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 wrz 2014 10:58


jak informuje Sedlak & Sedlak w 2004 roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 19 proc. Zanotowano wówczas 4,9 tys. samobójstw. W kolejnych latach odsetek bezrobotnych stopniowo spadał, aż do 2008 roku.

Czytaj też: Stres zabija. Kolejne samobójstwo w znanym banku

Liczba zamachów samobójczych również się zmniejszyła. Wyjątkiem jest tutaj wspomniany rok 2008, gdzie pomimo spadku bezrobocia liczba samobójstw była wyższa niż w roku poprzednim (4 tys. w 2008 roku wobec 3,5 tys. w 2007 roku).

Czytaj też: Niepokojąca fala samobójstw w Orange

Rok 2013 przyniósł kolejny gwałtowny wzrost odsetka bezrobotnych (13,4 proc.). Samobójczych zgonów odnotowano wtedy aż 6,1 tys.Statystyki Komendy Głównej Policji pokazują dodatkowo, że przyczyny ekonomiczne są jednymi z najczęstszych powodów zamachów samobójczych. W roku 2013 zanotowano 484 samobójstwa z powodu złych warunków ekonomicznych oraz 135 z powodu nagłej utraty źródeł utrzymania.

Najczęstszym powodem samobójczych zgonów były nieporozumienia rodzinne. Należy także pamiętać, że na decyzję o popełnieniu samobójstwa może składać się wiele różnych czynników. Samo bezrobocie jest zjawiskiem naturalnym dla każdej gospodarki. Naturalne bezrobocie wiąże się ściśle z procesami nieustannie zachodzącymi na rynku. Osoby pozostające bez pracy przez krótki czas zazwyczaj radzą sobie z zaistniałą sytuacją.

Problem pojawia się, gdy bezrobocie przeradza się w stan długotrwały. Jak pokazują statystyki, istnieje silny związek pomiędzy liczbą samobójstw a stopą bezrobocia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.