×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ponad połowa z nich będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją

 • Anna Trojanowska
  AT
 • Opublikowano: 5 lip 2021 19:00

Według obecnych szacunków, nawet 65 proc. uczniów szkół podstawowych będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. - Myśląc o rynku pracy i niezbędnych kompetencjach jutra, należy położyć większy nacisk na praktyczną naukę przedmiotów technologicznych - podkreśla Grzegorz Kapusta, dyrektor ds. inżynierii i szef warszawskiego biura Snowflake.

Ponad połowa z nich będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją
Ponad połowa obecnych uczniów będzie w przyszłości pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją (fot. shutterstock)
REKLAMA
 • Od wielu lat najchętniej wybieranym kierunkiem studiów w Polsce jest informatyka. Uruchamiane są także kierunki obejmujące bardziej konkretny zakres specjalizacji w ramach szeroko pojętej branży nowoczesnych technologii, takie jak choćby inżynieria Internetu rzeczy czy data science.
 • Specjalista ds. chmury obliczeniowej to jeden z tych zawodów, o których jeszcze dekadę temu mało kto słyszał. Dziś, w ramach szeroko pojętej branży IT, obejmującej programistów, analityków, testerów czy administratorów baz danych, jest jedną z tych profesji, która należy do grona zawodów deficytowych.
 • Analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych to pracownicy poszukiwani przede wszystkim w największych miastach wojewódzkich, w których działa najwięcej firm z branży IT i które kształcą największą liczbę specjalistów.

W poniedziałek (5 lipca) ogłoszono wyniki matur. Dla niemal 274 tys. maturzystów nadszedł czas odpowiedzi na pytanie - co dalej? Podobnie jak w zeszłym roku, w pierwszym terminie podstawową maturę z matematyki zdało 79 proc. uczniów, mimo że egzamin w tym roku miał być łatwiejszy za sprawą mniejszej liczby zadań otwartych. Eksperci z branży technologicznej podkreślają, że wciąż jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów IT, dla których umiejętności matematyczne są absolutnie kluczowe.

Informatyka najczęstszym wyborem studiów

Od wielu lat najchętniej wybieranym kierunkiem studiów w Polsce jest informatyka. Jak wynika z zeszłorocznych danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (dziś Ministerstwo Edukacji i Nauki), wówczas wybrało ją ponad 33 tys. kandydatów. Uruchamiane są także kierunki obejmujące bardziej konkretny zakres specjalizacji w ramach szeroko pojętej branży nowoczesnych technologii, takie jak choćby inżynieria Internetu rzeczy (najbardziej oblegany kierunek w roku akademickim 2020/2021) czy data science.

Czytaj też: Kształcenie w zawodach przyszłości to przyszłość inwestycji w Polsce

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ponad połowa z nich będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Izabela 2021-08-02 06:18:35

  Zawody medyczne to dziedzina, która bez względu na to, jak sytuacja na świecie będzie się zmieniać - będzie potrzebować coraz więcej pracowników. Ja ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku Technik dentystyczny - ofert pracy miałam bardzo dużo.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA