Ponad 8 tys. miejsc pracy dzięki inwestycjom zagranicznym

W pierwszym półroczu br. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych pośredniczyła w zamknięciu 27 projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 8 tys. miejsc pracy dzięki inwestycjom zagranicznym

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)

wnp.pl

26 cze 2013 19:12


Ich łączna wartość sięgnie 551 mln euro, co oznacza formalnie spadek o 30 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2012 r., jednak dzięki nim powstanie 8043 nowych miejsc pracy, o 46 proc. więcej.

Te różnice wynikają głównie ze zmiany struktury BIZ; dominują projekty w nowoczesne usługi (8) oraz w sektorze B+R (6), które nie pociągają relatywnie dużych nakładów inwestycyjnych, jak projekty przemysłowe. Tych będzie łącznie 13, w tym pięć w sektorze motoryzacyjnym, a dwa w maszynowym.

- Należy podkreślić, że inwestycje w nowoczesne usługi biznesowe, które stały się „polską specjalnością", przynoszą wysoką wartość dodaną - powiedziała podczas konferencji prasowej Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIIZ.

Wśród krajów, skąd pochodzą BIZ, w tym roku dominują Stany Zjednoczone (9 projektów wartości 242 mln euro; powstanie 3366 miejsc pracy). Na dalszych miejscach są inwestycje z: Wielkiej Brytanii (3), Belgii, Francji, Finlandii, Korei (po 2). W statystykach PAIIZ nie uwzględnia inwestycji typu przejęcia i fuzje (z ang. M&A), w tym m.in. chińskich (np. przejęcie Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku).

Spośród łącznych BIZ, 44 proc. stanowią reinwestycje w istniejących już w Polsce zakładach (średnia światowa - 60 proc.).

W tym roku niemal wszystkie województwa zostały wybrane jako miejsca lokowania inwestycji zagranicznych, z wyjątkiem warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Rekordzistą jest woj. śląskie, gdzie będzie pięć nowych inwestycji, dzięki którym powstanie 2500 nowych miejsc pracy.

PAIIZ pilotuje ok. 150 projektów inwestycyjnych, które zrealizowane, oznaczałyby napływ do Polski ponad 5,5 mld euro i utworzenie 28 tys. miejsc pracy.

Należy przypomnieć, że według niedawno przedstawionych danych NBP, w okresie styczeń - kwiecień do Polski napłynęło BIZ wartości 2,7 mld euro, tj. więcej, niż w całym 2012 roku - napływ (2,65 mld euro).

Zdaniem prof. Zbigniewa Zimnego, eksperta ONZ ds. BIZ, według danych UNCTAD do Polski napłynęło w ub.r. 3,4 mld euro inwestycji bezpośrednich, co oznacza ich spadek. Do tych danych należało dodać ok. 6,3 mld euro wycofanych przez tzw. podmioty specjalnego przeznaczenia, czyli spółki należące do korporacji międzynarodowych, zajmujące się rozliczaniem płatności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.