Ponad 4,2 tys. nowych miejsc pracy w Polsce. W cztery miesiące

• 4,2 tys. nowych miejsc pracy to według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) efekt finalizacji 19 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 139 mln euro.
• Nowe miejsca pracy, które powstały od początku roku, pojawiły się przede wszystkim w branży nowoczesnych usług dla biznesu, sektorze badawczo-rozwojowym oraz lotniczym.
• Obecnie PAIiIZ pracuje nad 189 projektami, które w przyszłości mogą stworzyć blisko 40,5 tys. nowych miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 4,2 tys. nowych miejsc pracy w Polsce. W cztery miesiące

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 kwi 2016 12:02


Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych pierwsze cztery miesiące 2016 roku to finalizacja 19 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 139 mln euro, w wyniku których powstało 4,2 tys. nowych miejsc pracy - głównie w branży nowoczesnych usług dla biznesu (BSS - Business Support Services), sektorze badawczo-rozwojowym oraz lotniczym.

Będą kolejne setki tysięcy nowych miejsc pracy

Inwestycje zagraniczne z branży nowoczesnych usług dla biznesu o łącznej wartości 149,09 mln euro stanowią blisko 36 proc. wszystkich wspieranych przez Agencję. Po sfinalizowaniu 68 trwających obecnie projektów w sektorze Business Support Services (BSS) powstać ma 18 tys. 199 nowych miejsc pracy.

Na kolejnych miejscach znajdują się: branża motoryzacyjna (37 inwestycji, 1223,69 mln euro, 9730 nowych miejsc pracy) oraz sektor badawczo-rozwojowy (14 projektów, 65,6 mln euro, 1745 nowych miejsc pracy). Łącznie PAIiIZ pracuje nad 189 projektami o wartości 3762,75 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć blisko 40,5 tys. miejsc pracy.

Amerykanie kochają Polskę

Pod względem pochodzenia inwestycji zdecydowanie dominują projekty amerykańskie (45 inwestycji o wartości 520,3 mln euro) i jest to trend, który da się zaobserwować już od dłuższego czasu. Na drugim miejscu plasują się inwestycje z Niemiec. PAIiIZ obsługuje obecnie 25 projektów zza zachodniej granicy. Spodziewany wzrost zainteresowania Polską inwestorów niemieckich, szczególnie w branży nowoczesnych usług dla biznesu, sygnalizowany był w rocznym raporcie Fundacji Pro Progressio. Na trzecim miejscu znajdują się inwestorzy z Japonii z 11 prowadzonymi projektami o wartości 170,9 mln euro.

Rośnie zainteresowanie krajów azjatyckich

W ostatnim czasie w pierwszej trójce inwestorów zagranicznych, oprócz Stanów Zjednoczonych, znajdowały się zazwyczaj kraje europejskie: Włochy, Francja czy Wielka Brytania. Pojawienie się w czołówce inwestorów japońskich może wskazywać rosnące zainteresowanie Polską wśród przedsiębiorców z krajów azjatyckich. Zróżnicowanie projektów inwestycyjnych, to zdecydowanie dobra wiadomość.

- Patrząc na prowadzone przez Pro Progressio projekty BSS, widzimy także rosnące zainteresowanie płynące ze strony Ukrainy oraz Hiszpanii. Zakładamy, iż mogą one niebawem również odgrywać znaczącą rolę wśród inwestycji zagranicznych realizowanych w Polsce – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.