×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ponad 2,6 tys. Ukraińców znalazło pracę w Krakowie

  • Autor: PAP/JP
  • 4 maj 2022 10:39

Pracę znalazło ponad 2,6 tys. przybyłych do Krakowa Ukraińców, najczęściej w branży utrzymania czystości, produkcji, branży magazynowej, gastronomicznej i edukacji - wynika z informacji Grodzkiego Urzędu Pracy. Najrzadziej zatrudniani są m.in. adwokaci i aktorzy.

Ponad 2,6 tys. Ukraińców znalazło pracę w Krakowie
Pracę znalazło już ponad 2,6 tys. przybyłych do Krakowa Ukraińców (fot. Karollyne Hubert/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Obecnie największą barierą w zatrudnieniu uchodźców jest brak znajomości języka polskiego" - podkreślił dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (GUP) Marek Cebulak, cytowany w środowej informacji.

Jak przekazał, w mieście pracę rozpoczęło już ponad 2,6 tys. osób z Ukrainy, ale każdego dnia ta liczba się zwiększa. "Najczęściej znajdują pracę w branży utrzymania czystości, produkcji, branży magazynowej, gastronomicznej oraz edukacji. Natomiast najrzadziej zatrudniani zostali jako adwokaci, aktorzy, personel medyczny, programiści czy dyrektorzy" - dodał Cebulak.

Na rosnące potrzeby rynku odpowiedzieli przedsiębiorcy, którzy deklarują chęć zatrudnienia przybyłych z Ukrainy. Jak przekazał urząd, obecnie instytucja ma do zaoferowania 1,6 tys. wolnych miejsc m.in. w branżach usługowej, budowlanej, gastronomicznej oraz związanej z transportem, spedycją i logistyką. Poszukiwani są też opiekunowie osób starszych i doradcy klienta.

Aby rozwiązać problem braku znajomości języka, który często staje na przeszkodzie w podjęciu pracy, krakowski GUP planuje przeprowadzić pilotażowy kurs - w "Szkoleniu z języka polskiego dla obywateli Ukrainy - podstawy komunikacji w życiu codziennym" weźmie udział 60 osób; w środowisku akademickim urząd szuka partnera do realizacji tego przedsięwzięcia.

Urząd uruchomił też dwa punkty obsługi cudzoziemców - jeden z nich w siedzibie przy ul. Wąwozowej 34, a drugi w Tauron Arenie Kraków

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 2,6 tys. Ukraińców znalazło pracę w Krakowie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA