Ponad 2,5 mln zł na samozatrudnienie

123 osoby skorzystały z bezpłatnych szkoleń pozwalających na przekwalifikowanie zawodowe. Zorganizowała je Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 2,5 mln zł na samozatrudnienie

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (GK)

www.portalsamorzadowy.pl

16 wrz 2013 11:48


W projekcie mogli wziąć udział bezrobotni, którzy utracili zatrudnienie z winy pracodawcy, jednak nie wcześniej niż sześć miesięcy przed przystąpieniem do programu.

Można było nie tylko zdobyć nowy zawód, ale również środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, sześciomiesięczne wsparcie pomostowe oraz stypendia. W sumie nowi przedsiębiorcy uzyskali wsparcie na ponad 2,5 mln zł.

Program pod nazwą "Aktywizacja rynku pracy wsparcie osób, które utraciły zatrudnienie z przyczyn dotyczących pracodawców" realizowany był od października 2011 do września 2013 roku.

Jego celem było ograniczenie napływu bezrobotnych, udzielenie byłym pracownikom pomocy w zdobyciu nowego zawodu bądź nowych umiejętności, a także poszukiwanie możliwości zatrudnienia.

Szkolenia zostały dobrane w taki sposób, by odpowiadały na zapotrzebowanie rynku pracy. Realizowany przez DAWG projekt przygotował Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Do programu szkoleń przystąpiły 123 osoby - 66 kobiet i 57 mężczyzn. Największym zainteresowaniem cieszyły się kursy dotyczące kadr i płac, finansów i księgowości, spawania stali niestopowych metodą MAG oraz prawa jazdy kat. D i C+E.

Nieco mniejszym kursy komputerowe czy obsługi wózka widłowego. Osoby przystępujące do projektu musiały m.in. przejść 4-godzinne spotkanie dotyczące poradnictwa zawodowego, podczas którego doradca zawodowy rozpoznawał ich potrzeby - poszerzenie kompetencji i kwalifikacji w zawodzie, który wykonywał do tej pory albo całkowite przekwalifikowanie.

- To były spotkania, w trakcie których szczegółowo ustalana była ścieżka kariery każdego kandydata. Sprawdzaliśmy jakie ma predyspozycje i czym chciałby się zajmować w przyszłości, zwracając jednocześnie uwagę by możliwości tych osób dostosować do wymagań i zapotrzebowania rynku pracy - mówi Tomasz Tykierko, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

Marlena Ciechanowicz z DAWG, koordynatorka projektu dodaje, że kilkanaście osób znalazło nowe zatrudnienie, a około siedemdziesięciu podjęło się prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.