Pomysł profilowania bezrobotnych to niewypał?

Profile zakładane bezrobotnym w urzędach pracy miały pomóc. W rzeczywistości dostarczają tylko papierowej roboty urzędnikom.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pomysł profilowania bezrobotnych to niewypał?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl/Gazeta Wyborcza

www.portalsamorzadowy.pl

22 sie 2014 10:08


Pod koniec maja weszła w życie ustawa, która nałożyła obowiązek profilowania osób rejestrujących się w urzędach pracy - pisze Gazeta Wyborcza.

Czytaj też: Bezrobotni: działalność urzędów pracy to fikcja

Stworzono nowy kwestionariusz na podstawie którego bezrobotni są dzieleni na trzy kategorie. - Profil pierwszy to osoby niewymagające pomocy. Drugi to ludzie potrzebujący pomocy takiej jak środki aktywizacyjne, np. staż czy kurs. Profil trzeci to osoby uznane za niemożliwe do zaktywizowania, czyli wykluczone społecznie - wylicza Antoni Duda, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

Czytaj też: Bezrobotni po pięćdziesiątce nie otrzymują skutecznej pomocy w znalezieniu pracy

Jednak przyporządkowanie konkretnych osób do profili nie jest takie oczywiste. Kwestionariusz można bowiem znaleźć w internecie, więc do odpowiedzi na zadane w nim pytania można się przygotować. I trafić do innego profilu niż ten zgodny z faktyczną sytuacją zawodową petenta.

- W trzecim profilu powinny być umieszczane osoby długotrwale bezrobotne, które tak naprawdę robią wszystko, by pracy nie znaleźć. Z naszych doświadczeń wynika, że stanowią one ok. 30 proc. wszystkich bezrobotnych. Tymczasem do tego profilu trafiło do tej pory zaledwie kilka procent naszych petentów - mówi Antoni Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

automat do kawy 2014-08-23 23:52:29

aleee nieważne... ważne ze jest masa pracy, w urzędzie pracy.. może jakiś wakacik się wykluje, albo stażyk dla swojaka.. ? ;) A tak poważnie to jak się pierdziało i papiery przewalało przez kilka lat na posadce ciepłej, to jak nagle nadać profesjonalny i specjalistyczny ton pracy własnej..? Za zmiana ustawy powinna iść wymiana kadr tak ok 30% , 60% na doszkolenie a pozostałe 10% zacznie działać bez ciśnienia pozostałych warczących na nich , za to ze naprawdę chcą coś kopnąć do przodu w temacie..? A może po prostu za dużo tam pracowników, tylko sobie przeszkadzają nawzajem..? ;)