×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Które firmy stosują premie i bonusy za polecenie pracownika?

  • Autor: MIW
  • Opublikowano: 9 sty 2018 12:00

Zaledwie 3,6 proc. pracodawców w Polsce stosuje premie lub specjalne bonusy dla tych pracowników, dzięki rekomendacji których firmie udaje pozyskać się poszukiwanego specjalistę. W zdecydowanej większości przypadków za taką „usługę” można liczyć wyłącznie na wdzięczność. Tymczasem w wielu krajach Europy taka pomoc jest znacznie częściej bardzo wymiernie nagradzana.

Które firmy stosują premie i bonusy za polecenie pracownika?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Najczęściej za pomoc w znalezieniu fachowca nagradzają duże zagraniczne korporacje.

• Funkcjonowanie systemu premiowania za polecenie specjalisty sprawia, że pracownicy firmy chętnie angażują się w proces rekrutacyjny.

• W Czechach finansowe i pozafinansowe nagrody za polecenie pracownika stosuje 11,8 proc. firm, na Słowacji – 10,4 proc.

Jak podaje Monster Polska, na polskim rynku premie za polecenie osoby do pracy najczęściej stosują przedsiębiorstwa z obszaru technologii – 14,6 proc., elektryczności, gazu, zaopatrzenia w wodę i gospodarki odpadami – 8,3 proc. oraz z obszaru finansów i ubezpieczeń – 6,5 proc.

Firmy nagradzają, ale czasem stawiają warunki

Częściej z takiej możliwości korzystają duże zagraniczne korporacje (systemy płatnych poleceń ma 11,38 proc. z nich, dla porównania wśród prywatnych przedsiębiorstw z polskim kapitałem ten mechanizm stosuje 1,88 proc.). Czasem zastrzegają, że premia zostanie wypłacona jeśli nowy pracownik pozostanie w organizacji dłużej np. rok.

- Pracowników, którzy pomagają łowić talenty, szczególnie docenią firmy poszukujące specjalistów. Są to pracodawcy, którzy mierzą się z dużą konkurencją, problemami podczas zatrudniania, a tym samym kosztownymi i wielomiesięcznymi rekrutacjami – komentuje Joanna Żukowska, ekspertka serwisu pracy MonsterPolska.pl.

- Dla nich opcja zatrudniania z polecenia jest gwarantem sukcesu. Wiedza, że specjalista działający lata w branży ubezpieczeniowej szuka pracy, dotrze szybciej do doskonałego, lokalnego handlowca niż do HR-owca, który rekrutuje na różne stanowiska np. w międzynarodowej strukturze – dodaje. Jak podkreśla funkcjonowanie systemu premiowania za polecenie specjalisty sprawia, że pracownicy firmy chętnie angażują się w proces rekrutacyjny.

- Uruchamiają prywatne kontakty, biznesowe relacje i facebookowe znajomości. Starają się polecić osobę kompetentną i godną zaufania. Tylko za takiego kandydata mogą i chcą ręczyć. System zatrudniania z polecenia, który uwzględnia nagrodę dla pracownika-rekrutera, nieustannie się popularyzuje – mówi Żukowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Które firmy stosują premie i bonusy za polecenie pracownika?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA