Płace w Polsce rosną w ostatnich miesiącach w tempie ok. 7 proc. w skali roku, znacznie szybciej niż w krajach europejskich. Mozolnie zbliżamy się do niektórych krajów europejskiej czołówki, ale po piętach depczą nam biedniejsze kraje, gdzie płace rosną jeszcze szybciej niż u nas.
-
- •13 sie 2018 8:47

- Płace w Polsce rosną w ostatnich miesiącach w tempie ok. 7 proc. w skali roku.
- Przez ostatnie cztery lata płace w Polsce wzrosły o ponad 15 proc., co stanowi szósty wynik w Europie.
- Wciąż jeszcze pod względem wysokości płacy netto jesteśmy na szóstym od końca miejscu w Europie.
Płace w Polsce rosną coraz szybciej. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło w w drugim kwartale o 7,1 proc. rok do roku (w sektorze przedsiębiorstw o 7,4 proc.) co – jak zauważają ekonomiści PKO BP – jest największym wzrostem od dziesięciu lat.
Skąd taki wzrost?
Po pierwsze to efekt dobrej sytuacji gospodarczej – PKB rośnie w tym roku w tempie powyżej 5 proc. Firmy zarabiają (chociaż w różnym stopniu) i mogą więcej płacić swoim pracownikom. Od „mogą” do „płacą” często jest jednak dość daleko droga – z reguły potrzeba impulsu, który sprawie, że „muszą”.
Zobacz też: Morawiecki: płace w Polsce rosną średnio o 4,6-5 proc. rocznie
W tym przypadku takim impulsem była sytuacja na rynku pracy; kurczące się zasoby siły roboczej (bezrobocie w Polsce w lipcu było na historycznie niskich poziomach i wynosiło 5,9 proc. według GUS i 3,7 proc. według Eurostatu – różnice wynikają z różnych metodologii, ale według obu trend instytucji jest od dłuższego czasu spadkowy). Aby zatrudnić pracownika, trzeba mu zaoferować lepszą płacę niż rynkowa konkurencja.
W tej sytuacji presja płacowa narasta i tylko w pewnym stopniu jest łagodzona przez napływ pracowników zagranicznych, głównie z Ukrainy.
Ale po pierwsze, zasoby ludzkie naszego wschodniego sąsiada po które możemy sięgnąć już się wyczerpują. Po drugie, pracownicy z Ukrainy mogą (i coraz częściej to robią) już szukać pracy w innych krajach. Ten czynniki hamowania wzrostu płac będzie zatem zatem powoli wygasał i można oczekiwać (chociaż większość przedsiębiorstw, może poza sektorem budowlanym, nie raportuje o szczególnie wzmożonej presji płacowej), że wynagrodzenia powinny rosnąć jeszcze szybciej.
Więcej o płacach w Polsce na tle innych krajów przeczytacie na portalu WNP.PL.


KOMENTARZE (4)