×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polskie agencje wspierają obywateli Ukrainy w zatrudnieniu

  • km
  • Opublikowano: 6 kwi 2022 10:28

Od początku wojny firmy członkowskie Polskiego Forum HR zatrudniły blisko 3 tys. obywateli Ukrainy. Wsparcie w szukaniu pracy to jednak niejedyna forma pomocy, którą oferują.

Polskie agencje wspierają obywateli Ukrainy w zatrudnieniu
Firmy zrzeszone w Polskim Forum HR oferują nie tylko pracę (fot. Mykyta Martynenko/ Unsplash)
REKLAMA
  • Z danych MSWiA wynika, iż od początku obowiązywania specustawy dokonano ponad 30 tys. zgłoszeń zatrudnienia obywateli Ukrainy. Około 700 tys. uchodźców otrzymało numer PESEL.
  • Jak podaje ministerstwo, 50 proc. tej grupy to dzieci, 44 proc. kobiety do 65. roku życia, 3 proc. mężczyźni do 65. roku życia, 3 proc. seniorzy.
  • Od wybuchu wojny firmy członkowskie zatrudniły ok. 3 tys. obywateli Ukrainy, w tym blisko 600 osób na podstawie zgłoszenia wynikającego z nowych regulacji wprowadzonych specustawą.

Firmy zrzeszone w Polskim Forum HR od pierwszych dni angażowały się w pomoc obywatelom Ukrainy.

- Nie tylko szeroka grupa pracowników tymczasowych to obywatele Ukrainy, ale także nasi konsultanci. Firmy członkowskie w pierwszej kolejności wspierały swoich pracowników, którzy ściągali do Polski swoje rodziny i przyjaciół. Wiele z tych osób było gotowych jak najszybciej podjąć zatrudnienie w Polsce i ustabilizować swoją sytuację w naszym kraju - komentuje Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR.

Przeczytaj: Firmy zmieniają się dla Ukrainek, a to niełatwe

Od wybuchu wojny firmy członkowskie zatrudniły ok. 3 tys. obywateli Ukrainy, w tym blisko 600 osób na podstawie zgłoszenia, wynikającego z nowych regulacji wprowadzonych specustawą.

- Stosunkowo długo czekaliśmy na nowe przepisy, które uregulują sytuację pobytową i prawo do pracy osób, które wjechały do Polski po 24 lutego, a następnie obejmą nowymi rozwiązaniami także osoby przekraczające inną niż bezpośrednia granicę. Ważne, że pierwsze przepisy pojawiły się nim upłynął czas najkrótszego z legalnych pobytów (15 dni). Dodatkowe wątpliwości pojawiły się w związku z zasadami stosowania w Polsce decyzji Rady Unii Europejskiej w przedmiocie ochrony czasowej.  Dlatego też, jak wynika z danych Polskiego Forum HR, znaczna część osób zatrudniona została na podstawie dotychczasowych, standardowych zasad, co uległo zmianie po wejściu w życie wspomnianych przepisów - wyjaśnia Olga Gierada-Jabłonka, członek zarządu Polskiego Forum HR.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie agencje wspierają obywateli Ukrainy w zatrudnieniu
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA