Polski rynek pracy musi się oswoić z zatrudnianiem seniorów

• Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, w 2050 r. co trzeci Polak będzie miał 65 lub więcej lat.
• Dziś jednak wśród osób w wieku 65-69 lat pracuje zaledwie 9 proc. z nich, przy światowej średniej na poziomie 20 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polski rynek pracy musi się oswoić z zatrudnianiem seniorów

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

5 kwi 2016 8:24


– Polska jest jeszcze nieprzygotowana do zatrudniania seniorów, ale tendencje demograficzne sprawiają, że polski rynek pracy musi się oswoić z tym, że grupą dominującą na rynku pracy nie będą młodzi ludzie, ale właśnie seniorzy – mówi dla Polskiego Radia Andrzej Kubisiak z Work Service.

– Przez kolejne 10 lat będziemy mieli na rynku pracy pokolenie niżu demograficznego, więc młodych gotowych do pracy będziemy mieli niewielu, dominować będzie grupa, która dzisiaj ma 40-50 lat – mówi specjalista.

Dlatego, podkreśla, pracodawcy muszą się przyzwyczaić, że właśnie ta grupa pracowników będzie najbardziej dostępna na polskim rynku pracy.

Firmy doceniają starszych pracowników, jednak dostrzeganie ich zalet nie powoduje wzrostu zatrudnienia osób z tej grupy wiekowej. Jak podaje Polskie Radio, 76 proc. polskich firm nie posiada też odpowiednich programów pracowniczych dostosowanych do osób w wieku 50+.

– Mamy do czynienia z paradoksem – bo z jednej strony przedsiębiorcy mówią, że cenią starszych pracowników, a z drugiej strony nie tworzą dla nich specjalnych programów – mówi ekspert.

Według danych Eurostatu, w Polsce w 2014 r. pracę miało 42,5 proc. seniorów. Najwyższy wskaźnik zatrudnienia seniorów notowany jest w Szwecji – 74 proc., w Niemczech – 65,6 proc., w Estonii – 64,0 proc. oraz w Danii – 63,2 proc. Najmniej seniorów pracuje m.in. w Grecji – 34,0 proc. i w Słowenii – 35,4 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.