PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polska znosi ułatwienia dla Rosjan w dostępie do rynku pracy

 • Autor: PAP/JP
 • 30 wrz 2022 17:25

W obliczu ryzyka migracyjnego z Rosji, ale też biorąc pod uwagę działania zbrojne tego kraju w Ukrainie i rosnące obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym w Polsce, zdecydowaliśmy się na zniesienie ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg.

Polska znosi ułatwienia dla Rosjan w dostępie do rynku pracy
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Tomasz Gzell)
REKLAMA
 • Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w piątek dwa projekty rozporządzeń, które zakładają usunięcie Federacji Rosyjskiej z listy państw, których obywatele mogą korzystać z uproszczonych zasad w ubieganiu się o zezwolenie na pracę.
 • "W obliczu ryzyka migracyjnego z Rosji, ale też biorąc pod uwagę działania zbrojne tego kraju w Ukrainie i rosnące obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym w naszym kraju, zdecydowaliśmy się na to, by znieść ułatwienia w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy" - przekazała w piątek minister Maląg.
 • W tym celu - jak dodała - rząd chce wprowadzić zmiany w odpowiednich rozporządzeniach.

"Zezwolenia na pracę sezonową na zasadach preferencyjnych nie będą już wydawane obywatelom Rosji. Nie będzie ich też dotyczyć uproszczona procedura oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi" - wyjaśniła szefowa MRiPS.

Czytaj: Jeśli wykonujesz wszystkie polecenia szefa, możesz zostać zwolniony

Zaznaczyła, że obywatele Rosji, którzy już są w Polsce, będą mogli skorzystać z zezwoleń na pracę i z zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w pełnej procedurze, czyli po uzyskaniu informacji od starosty na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy, tak jak obywatele innych państw.

"Przypomnę tylko, że premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy wypracowali wspólne podejście dotyczące możliwości podróżowania dla obywateli Rosji. Efektem tego są przepisy wprowadzone przez MSWiA, w myśl których Rosjanie nie mogą wjechać do Polski przez granicę zewnętrzną w celach gospodarczych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych. Ograniczona została także możliwość wjazdu przez lotnicze i morskie przejścia graniczne" - wskazała minister Maląg.

Wzrosło ryzyko związane z migracją Rosjan

W uzasadnieniu do projektów rozporządzeń podkreślono, że ostatnie działania Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy powodują wzrost ryzyka związanego z migracją Rosjan.

Czytaj też: Nauczyciele odchodzą z pracy i zmieniają branżę. Firmy przyjmą ich z otwartymi ramionami

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Polska znosi ułatwienia dla Rosjan w dostępie do rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Fan pis 2022-10-02 20:24:54

  Są źli ludzie i dobrzy ludzie a nie ruskie i nieruskie.

 • Krasawica 2022-09-30 21:03:02

  A po co? Należy postąpić dokładnie na odwrót: zaostrzyć przepisy przeciw ruskim mordercom, żeby ich, broń Boże, nie korciło przyjeżdżać do Polski. Mało to mają agentów w Polsce? Jeszcze to zwiększać i to w dodatku w sporej mierze w IT? Co za pajace to wymyśliły?

  • Errata 2022-09-30 21:22:16

   Chyba czegoś nie doczytałeś.

  • PytaM 2022-09-30 21:24:02

   Dlaczego dopiero teraz?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA