Polska zajęła trzecie miejsce w Europie pod względem nowo utworzonych miejsc pracy

Inwestorzy zagraniczni nadal postrzegają Polskę jako najatrakcyjniejszą lokalizację dla nowych projektów w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto Polska obroniła 3. miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę miejsc pracy stworzonych dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym (BIZ).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska zajęła trzecie miejsce w Europie pod względem nowo utworzonych miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

27 maj 2014 12:13


Inwestorzy zagraniczni byli zgodni - Polska i Niemcy utrzymały pozycje najatrakcyjniejszych lokalizacji w swoich częściach kontynentu. Razem tworzą w Europie swoisty centralny magnes inwestycyjny. Nasz kraj wskazywany jest jako najbardziej atrakcyjny do lokowania BIZ przez 31 proc. badanych w ramach 12. edycji raportu "Atrakcyjność Inwestycyjna Europy", przeprowadzonego przez firmę doradczą EY. To o 20 p.p. więcej niż drugie w klasyfikacji Czechy, które wskazało 11 proc. badanych. Na trzecim miejscu znalazła się Rumunia, a dalej Węgry, Ukraina i Turcja.

- Tym, co przyciąga inwestorów do Polski, są od lat takie czynniki jak stabilna sytuacja gospodarcza i polityczna, wielkość rynku wewnętrznego i położenie geograficzne. Natomiast w tym roku zauważyliśmy też, że Polska jest zdecydowanym liderem w regionie jeśli chodzi o projektybadawczo-rozwojowe, głównie dzięki inwestycjom z sektora IT. To oznacza, że inwestorzy docenili naszych świetnie wykształconych ludzi. Po raz kolejny widać wyraźnie, że ta wysoka ocena Polski zbliża nas zdecydowanie do poziomu zaufania, jakim inwestorzy darzą kraje Europy Zachodniej - mówi Jacek Kędzior, partner zarządzający EY w Polsce.

- Jednocześnie uwagę zwracają dość wysokie notowania Ukrainy i Turcji, które zyskały w porównaniu z poprzednim rokiem. Badanie było jednak prowadzone w styczniu i lutym tego roku, a ostatnie wydarzenia w tych krajach mogą się odbić na ich postrzeganiu w przyszłości - dodaje Kędzior.

W krajach Europy Zachodniej prym wiodą Niemcy, których wskazało 40 proc. inwestorów z całego świata. Wielka Brytania (22 proc.) i Francja (11 proc.) zajęły pozostałe miejsca na podium. W swoich ocenach badani brali pod uwagę wizerunek, poziom zaufania, postrzeganie danego kraju i jego możliwości w zakresie zapewnienia korzystnych warunków dla rozwoju BIZ.

Mniej projektów, ale więcej miejsc pracy

W 2013 roku Polska przyciągnęła 107 nowych inwestycji, co dało nam dziesiąte miejsce w Europie. Pod względem liczby nowych projektów odnotowaliśmy spadek z pozycji siódmej. Natomiast pod względem nowo utworzonych miejsc pracy utrzymaliśmy trzecią lokatę na Starym Kontynencie plasując się tylko za Wielką Brytanią i Francją.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.