PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polska się zbroi. Minister chce 300-tysięcznej armii

Naszym celem jest, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy: 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej - powiedział w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 • Autor: PAP/JP
 • 28 mar 2022 15:41
Polska się zbroi. Minister chce 300-tysięcznej armii
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji "Ustawa o obronie Ojczyzny - Nowa Siła Wojska Polskiego" w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
REKLAMA
 • Szef MON, otwierając w poniedziałek konferencję "Ustawa o obronie Ojczyzny - Nowa Siła Wojska Polskiego", ocenił, że jest ona fundamentem, na którym rząd buduje zwiększenie liczebne Wojska Polskiego.
 • Przypomniał zmiany wprowadzone ustawą, w tym zwiększenie od przyszłego roku wydatków na obronność do 3 proc. PKB, a także utworzenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych - jak powiedział - "mechanizmu finansowego, który umożliwi przyspieszenie modernizacji" polskiej armii.
 • "Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy - 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej" - podkreślił szef MON na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, gdzie odbywała się konferencja.

Zapowiedział też dozbrajanie Wojska Polskiego. "Będziemy wyposażać Wojsko Polskie w najnowocześniejszy sprzęt, najnowocześniejsze uzbrojenie, ale będziemy także rozwijać liczebnie Wojsko Polskie" - mówił Błaszczak.

Zwrócił uwagę, że wojna, która toczy się na Ukrainie, pokazuje, że kierunki rozwoju polskich sił zbrojnych są słuszne. "Mieliśmy rację co do tego typu uzbrojenia, co do tego, że Wojsko Polskie musi być liczniejsze niż jest dotychczas" - zaznaczył Błaszczak.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Minister przypomniał, że w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią tureckie drony uderzeniowe Bayraktar TB2. Dodał, że w przyszłym roku do wojska trafią rakiety HIMARS o zasięgu do 300 km, a już w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią pierwsze baterie rakiet Patriot. Zapewnił, że system obrony przeciwlotniczej będzie dalej rozwijany - i będą budowane kolejne jego warstwy.

"To zadania, które możemy wypełnić dzięki ustawie (o obronie ojczyzny), dzięki mechanizmowi finansowemu, który jest w tej ustawie zawarty" - dodał szef MON.

Błaszczak podkreślił też, że ważnym zadaniem jest odbudowanie rezerw. "Te 300 tys. żołnierzy Wojska Polskiego - jeśli spełnimy ten warunek, a jestem przekonany, że spełnimy - będzie sytuowało Polskę wśród państw NATO jako jedną z krajów, który będzie posiadał najsilniejszą armię" - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polska się zbroi. Minister chce 300-tysięcznej armii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Wojtas 2022-03-28 23:20:23

  Dziwi mnie to że kiedyś każdy szedł do wojska a teraz To zostały prawie same (...) co nic nieumia i kto tu ma bronić kraju w razie W?

 • Zenon 2022-03-28 17:25:40

  Niechęć kolejnych władz Rzeczypospolitej do Rosji zarządzanej przez Cara Włodzimierza cięgnie się od początków jego panowania. Niestety u nas często musi być na odwrót. Wpierw przez 20 lat otwarcie torpedujemy jego inicjatywy (Gruzja, Czeczenia, pomarańczowa rewolucja ...) a potem zastanawiamy się nad dozbrojeniem. Obyśmy zdążyli go przestraszyć.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA