PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polska na czele. Lepsi od nas są tylko Czesi

  • Autor: PAP/JP
  • 1 cze 2022 16:34

Polska jest jednym z unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia, lepszym wynikiem mogą pochwalić się jedynie Czechy - wskazała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane Eurostatu na temat bezrobocia.

Polska na czele. Lepsi od nas są tylko Czesi
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)
REKLAMA

Według opublikowanych w środę danych Eurostatu stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła w Polsce 3 proc. Liczba bezrobotnych w kwietniu wyniosła 526 tys. wobec 525 tys. w marcu. Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE ukształtowała się na poziomie 6,2 proc.

"Eurostat po raz kolejny przekazał znakomite informacje o sytuacji na polskim rynku pracy. Jesteśmy jednym z unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia. Od początku tego roku bezrobocie w Polsce, wyliczane według tej metodologii, utrzymuje się na stałym, 3-procentowym poziomie" - podkreśliła minister rodziny.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodała, lepszym wynikiem mogą pochwalić się jedynie Czechy, a bezrobocie równie niskie jak w Polsce jest w Niemczech.

Szefowa MRiPS wskazała, że według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce spadło w ciągu ostatniego roku o 0,6 proc. "Z kolei liczba osób bezrobotnych spadła w tym czasie o 97 tys. i obecnie wynosi 526 tys. To potwierdza, jak skuteczne okazały się instrumenty chroniące miejsca pracy, które rząd wdrożył w czasie pandemii. Pracodawcy cały czas zgłaszają chęć zatrudnienia kolejnych osób, trwają już też prace sezonowe" - zaznaczyła Maląg.

Zwróciła uwagę, że Polska dobrze wypada również w danych dotyczących zatrudnienia osób młodych, poniżej 25. roku życia. W tej grupie - jak dodała - bezrobocie w ciągu ostatniego roku spadło o 5 proc. i wynosi 8,9 proc. Średnia unijna to 13,9 proc.

"Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie, którzy chcą się usamodzielnić, coraz łatwiej znajdują zatrudnienie. A gdy już tę pracę znajdą, mogą korzystać z zerowego podatku PIT, dzięki czemu na ich kontach zostaje więcej pieniędzy. Chcemy, by Polska była dla młodych atrakcyjnym miejscem do życia" - podkreśliła minister rodziny.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska na czele. Lepsi od nas są tylko Czesi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA