Polska Grupa Górnicza: Pracownicy są zainteresowani dobrowolnymi odejściami z osłonami socjalnymi?

• Zatrudniająca ponad 32 tys. osób Polska Grupa Górnicza (PGG) rozpoczęła sondaż dotyczący zainteresowania pracowników dobrowolnym odejściem z pracy z wykorzystaniem osłon socjalnych.
• Wcześniej szacowano, że w ten sposób może odejść z firmy ok. 3,8-4 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska Grupa Górnicza: Pracownicy są zainteresowani dobrowolnymi odejściami z osłonami socjalnymi?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 cze 2016 9:15


"Akcja, która potrwa do końca tego tygodnia, ma charakter wyłącznie sondażowy. Chcemy poznać skalę zainteresowania pracowników osłonami oraz uzyskać informację, jak to zainteresowanie rozkłada się w poszczególnych grupach zawodowych" - powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

W ramach prowadzonej w PGG akcji informacyjnej pracownicy składają wstępne deklaracje przejścia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie - zgodnie z tzw. ustawą górniczą - możliwe jest skorzystanie z finansowanych przez budżet osłon, czyli urlopów górniczych lub jednorazowych odpraw pieniężnych. Wstępne deklaracje nie są wiążące ani dla pracownika, ani dla pracodawcy i służą jedynie ocenie skali zainteresowania.

W kwietniowym porozumieniu ze związkami zawodowymi, poprzedzającym przekazanie kopalń Kompanii Węglowej do PGG, zapisano, że dobrowolnym przejściem do SRK w celu skorzystania z osłon może być zainteresowanych ok. 3,8-4 tys. pracowników. Obecny sondaż jest jedną z form weryfikacji tych szacunków; służy także ocenie, jak rozkłada się zainteresowanie np. wśród górników dołowych i pracowników powierzchni oraz w poszczególnych kopalniach.

Czytaj też: Polska Grupa Górnicza, zwolnienia: 600 osób z uprawnieniami emerytalnymi straci pracę

Rzecznik PGG nie powiedział w środę, jaki majątek PGG wraz z grupą pracowników będzie przekazany do SRK oraz kiedy to nastąpi. Według wcześniejszych informacji, ma to być część obecnej kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej, po połączeniu tego zakładu z innymi rudzkimi kopalniami: Bielszowice i Halemba. Połączenie kopalń ma nastąpić 1 lipca, a przekazanie części majątku do SRK byłoby możliwe w kolejnym etapie restrukturyzacji, prawdopodobnie na przełomie roku.

Według danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w pierwszym kwartale tego roku z osłon socjalnych przewidzianych w tzw. ustawie górniczej skorzystało już w sumie ponad 3 tys. osób - łączny koszt osłon dla nich to ok. 520 mln zł. Z tej grupy 2330 pracowników dołowych przeszło na urlopy górnicze, podczas których otrzymują trzy czwarte wynagrodzenia. 210 osób to przebywający na podobnych urlopach pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla, a 546 osób skorzystało z jednorazowych odpraw pieniężnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.