Polska firma HR podbija Ukrainę

• Polska firma z branży usług HR, grupa Progres otworzyła oddział na Ukrainie.
• Nowe biuro ma być odpowiedzią na problemy polskich przedsiębiorstw związane z rekrutacją na rodzimym rynku i ułatwić transferowanie pracowników ze Wschodu.
• W ciągu 4-6 miesięcy zamierza transferować nawet 300 osób miesięczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska firma HR podbija Ukrainę

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

26 wrz 2016 15:06


– Popyt na pracę w Polsce jest coraz większy, rośnie też skala zatrudniania cudzoziemców. Otwierając oddział w Kijowie, chcemy być jeszcze bliżej ukraińskiego pracownika, który staje się kluczowy z punktu widzenia wielu polskich firm. Z jednej strony umożliwi to łatwiejsze dotarcie do osób ze wschodu, dla których praca w Polsce jest atrakcyjna, z drugiej przyspieszy ich transfer do firm w naszym kraju, które takie zapotrzebowanie zgłaszają – mówi Marcin Kołodziejczyk, dyrektor ds. rozwoju projektów międzynarodowych w Grupie Progres.

300 pracowników miesięcznie

Tylko w 2015 roku powiatowe urzędy pracy w Polsce odnotowały blisko 800 tys. oświadczeń pracodawców o zamiarze zatrudnienia pracowników ze wschodu, z czego 98 proc. dotyczyło Ukraińców. Sytuacji tej sprzyja fakt, że polskim przedsiębiorcom coraz trudniej znaleźć rodaków chętnych do pracy. Pracownicy ze wschodu, przede wszystkim Ukraińcy, skutecznie wypełniają tę lukę. Co więcej, są cenieni przez pracodawców z Polski za pracowitość i solidność. Eksperci wskazują, że zjawisko to będzie się nasilać.

– W ciągu ostatniego roku liczba podmiotów, z którymi współpracujemy w obszarze zatrudnienia obcokrajowców,  wzrosła z kilku do kilkudziesięciu. Pozyskanie pracownika ze wschodu wymaga rozeznania zarówno rynkowego, jak również formalno-prawnego, co dla wielu przedsiębiorców stanowi barierę. Z perspektywy oddziału na Ukrainie możemy efektywnie takie procesy realizować i koordynować. Zakładamy, że w perspektywie 4-6 miesięcy będziemy w stanie transferować nawet 300 osób miesięczne z tamtego rynku – dodaje Marcin Kołodziejczyk.

Biuro na Ukrainie otwarte na początku września jest pierwszym zagranicznym oddziałem Grupy Progres, a zlokalizowane jest w jednym z centrów biznesowych w centralnej części Kijowa. Biuro to odpowiadać będzie przede wszystkim na potrzeby firm w Polsce związane z pracą tymczasową, jednak w perspektywie czasu planowane jest rozszerzenie jego funkcji o rekrutacje na stanowiska specjalistyczne. Możliwe jest także otwarcie kolejnych oddziałów w tym kraju, czemu ma sprzyjać wybór lokalizacji w stolicy kraju. Biuro znajduje się też w bliskim sąsiedztwie centrum wizowego, dzięki czemu możliwe jest sprawne załatwianie niezbędnych formalności.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.