×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska czeka na informatyków z Białorusi

 • Autor: PAP/AT
 • 25 sie 2021 9:49

Dzięki poszerzeniu programu Poland.Business Harbour do Polski ma przyjechać więcej informatyków. Na razie firmy IT nie widzą spektakularnych efektów.

Polska czeka na informatyków z Białorusi
Odsetek wyjeżdżających z Białorusi specjalistów wybierających Polskę wzrósł z 10 proc. do 43 proc. (fot. shutterstock)
REKLAMA

"Puls Biznesu" podkreśla, że "13,5 tys. wiz wydanych mieszkańcom Białorusi, którzy chcieli założyć w Polsce działalność gospodarczą, oraz członkom ich rodzin, 20 zespołów (spośród 150), które otrzymały kieszonkowe w wysokości 5 tys. zł przyznawane przez StartUp Hub Poland, 31 zakończonych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu białoruskich projektów i 39 w toku - oto efekty wprowadzonego we wrześniu ubiegłego roku rządowego programu Poland.Business Harbour (PBH)".

"Przewidziano w nim trzy ścieżki: dla indywidualnych specjalistów IT, start-upów oraz dojrzałych firm. Specjalny typ wizy umożliwia pracę bez konieczności uzyskania pozwolenia i zabranie do Polski najbliższej rodziny" - wyjaśnia "Puls Biznesu".

"Odsetek wyjeżdżających z Białorusi specjalistów wybierających Polskę wzrósł z 10 proc. do 43 proc., co oznacza trzykrotną przewagę nad drugą Ukrainą" - podkreśla pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska.

Dziennik przypomina, że "program był odpowiedzią na sytuację polityczną na Białorusi, miał też uzupełnić braki kadrowe w Polsce, szacowane na ponad 100 tys. informatyków".

"Z obserwacji naszego zespołu wynika, że choć Litwa i Czechy mocno zabiegają o innowatorów spoza UE, to jednak Polska ze względu na wielkość i głębokość rynku jest krajem o największym przyciąganiu. Prawdziwi rywale to jednak wciąż Dania, Szwecja, Niemcy i Szwajcaria" - mówi prezes StartUp Hub Poland Maciej Sadowski.

Według "PB" efekty programu "potwierdzają przedstawiciele regionalnych agencji ściągających inwestycje". "Nie ma nawału firm białoruskich, ale w każdym miesiącu wpada jakiś inwestor, głównie z branży technologicznej, zainteresowany otwarciem siedziby w Unii Europejskiej" - mówi Marcin Grzegory, zastępca dyrektora Invest in Pomerania, która uruchomiła w tym roku program Welcome2Pomerania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Polska czeka na informatyków z Białorusi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Weronika 2021-08-25 21:23:52

  Mój syn informatyk świeżo po studiach szuka pracy, proszę o zgłaszanie ofert,

 • Mikolaj 2021-08-25 20:13:56

  A nasze dzieci po studiach informatycznych bez pracy, bo za młodzi i nic nie umieją , firmy informatyczne same nie wiedzą czego chcą , chyba samych geniuszy, obcokrajowiec lepszy, wstyd i hańba

 • Brać, wybierać.... 2021-08-25 11:50:16

  Przecież czeka 30tuna granicy. Wyglądają jak informatycy,

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA