×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska A i B: Na Wschodzie trudno znaleźć pracę. Na Zachodzie najwięcej rekrutacji

  • Anna Trojanowska
    AT
  • 22 sie 2016 10:43

• Podział na Polskę A i B nie traci na znaczeniu na rynku pracy.
• W województwach dolnośląskim i opolskim obawy o utratę pracy wskazuje 12 proc. badanych i są one najniższe w całym kraju.
• Z kolei w centralnej i północnej Polsce nastroje są dużo gorsze, bo tam już niemal 1/3 pracowników obawia się o zatrudnienie.
• Najwięcej rekrutacji planują pracodawcy z zachodniej części kraju.
• Najmniej, bo 24 proc. firm planuje zatrudniać w województwach świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim i podlaskim.

Polska A i B: Na Wschodzie trudno znaleźć pracę. Na Zachodzie najwięcej rekrutacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Z najnowszego Regionalnego Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service wynika, że historycznie utrwalony podział na Polskę A i B nie traci na znaczeniu na rynku pracy.

- Polski rynek pracy wykazuje bardzo duże zróżnicowanie terytorialne. Wystarczy chociażby spojrzeć na wskaźniki makroekonomiczne. Na wschodnich terenach, średnie bezrobocie jest wyższe niż w całej Polsce. W czerwcu, w województwach lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz podlaskim wynosiło średnio 11 proc., podczas gdy ogólnopolski odsetek to 8,8 proc. – mówi Maciej Witucki, prezes Work Service.

– Z najnowszego raportu „Barometr Rynku Pracy VI”, który w całości opublikujemy na koniec sierpnia wynika, że na rynku pracy utrzymuje się historyczny podział na Polskę A i B. Co prawda granice tego podziału są elastyczne i się przesuwają, ale mimo to pozostają widoczne. Wynika to głównie z mniejszej aktywności inwestycyjnej firm na wschodnich terenach, co skutkuje m.in. mniejszą ilością nowych miejsc pracy – dodaje Maciej Witucki.

Spokojny zachód

W regionie południowo-zachodnim, czyli na Dolnym Śląsku i w Opolskiem, aż 88 proc. mieszkańców jest spokojnych o obecne miejsce pracy, a tylko co ósmy obawia się jego utraty. Równie optymistycznie wyniki prezentują się w województwach zachodnio-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim, gdzie tylko 17 proc. pracowników nie jest pewnych swojego zatrudnienia.

Gdzie najlepiej szukać pracy? (Źródło: Work Service)
Gdzie najlepiej szukać pracy? (Źródło: Work Service)

Warto dodatkowo zwrócić uwagę, że w regionach wschodnim, centralnym i północnym nastroje pracowników pogorszyły się w porównaniu do wyników poprzedniego Regionalnego Barometru Rynku Pracy. W I kwartale tego roku tylko co dziesiąty pracowników mieszkający na Wschodzie obawiał się straty pracy, w Centrum ten odsetek wynosił 15 proc., a na Północy 23 proc. Natomiast w regionach południowo-zachodnim i północno-zachodnim nastroje poprawiły się – w I kwartale 2016 roku odsetek obawiających się utraty pracy wynosił odpowiednio 26 proc. i 19 proc. Na Południu nastroje nie zmieniły się.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska A i B: Na Wschodzie trudno znaleźć pracę. Na Zachodzie najwięcej rekrutacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA