Połowa osób tracących status bezrobotnego w urzędach nie ma pracy. Ale poprawia statystyki

Z danych GUS wynika, że ponad połowa osób wykreślonych z pośredniaków nie pracuje. Z jakich powodów?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Połowa osób tracących status bezrobotnego w urzędach nie ma pracy. Ale poprawia statystyki

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 sty 2015 5:00


Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bezrobocie maleje. W pierwszym kwartale 2014 r. wynosiło 13,5 proc., w drugim – 12 proc., a w trzecim już tylko 11,5 proc. Przedstawione dane powinny budzić zadowolenie. Jednak ich głębsza analiza budzi zdziwienie. Dlaczego?

Otóż w każdym kwartale tylko niespełna połowa osób, które zostały wyrejestrowane z urzędów pracy, w rzeczywistości znalazła pracę. Pozostała część podnosi statystyki. W pierwszych trzech miesiącach 2014 r. ze statusu bezrobotnego 626 500 osób, a zatrudnienie znalazło jedynie 286 800 osób.

W drugim kwartale wyrejestrowało się 768 600 bezrobotnych, z czego tylko 341 700 podjęło pracę. Trzeci kwartał nie był lepszy. Z pośredniaków odeszło 716 500 osób, a jedynie 328 500 bezrobotnych zostało zatrudnionych.

Czy Polacy poddali się i przestali szukać pracy? Zdaniem dr Grzegorza Baczewskiego, dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan, bezrobotni wypisują się z pośredniaków z różnych przyczyn.

– Zapewne część wykreślonych została zniechęcona do tego, by korzystać z pomocy urzędów pracy. Inni znaleźli zatrudnienie bez wsparcia pośredniaków, a kolejna grupa wyjechała do pracy za granicę. Niektórzy z kolei nie szukają zatrudnienia z powodu choroby albo sprawowania opieki nad dzieckiem – wymienia.

Potwierdzają to statystyki. Z danych GUS wynika, że 44 tys. osób zrezygnowało z pomocy urzędu z własnej woli, a 66 tys. zdecydowało się na odbycie stażu lub szkolenia. Na emeryturę lub rentę przeszło tylko 8 700 osób.

Co z resztą? Aż 204 700 wyrejestrowanych nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy, co stanowiło 28,6 proc. ogólnej liczby osób, które wypisały się z urzędu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Bezrobotny 2015-01-26 09:17:03

" 204 700 wyrejestrowanych nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy" - Chyba autor tego artykułu nigdy nie był bezrobotnym i nie miał do czynienia z pośredniakiem. Każdy bezrobotny, który zapomni o wyznaczonej wizycie w urzędzie pracy zostaje od razu wykreślony. Usprawiedliwia tylko zwolnienie od lekarza. To urzędy pracy poprawiają statystyki. A rząd chwali się jak dobrze jest w naszym kraju. KPINA.