PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Policzyli, ilu imigrantów będziemy mieć w 2030 roku. Wniosek? Niedobry

W 2030 r. imigranci w Polsce będą stanowić ok. 1 proc. osób w wieku produkcyjnym - napisano w opublikowanej w środę analizie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dodano, że mała liczba imigrantów, w obliczu starzenia się społeczeństwa, może stać się barierą dla gospodarki.

 • Autor: PAP/JP
 • 9 lut 2022 15:37
Policzyli, ilu imigrantów będziemy mieć w 2030 roku. Wniosek? Niedobry
Mała liczba imigrantów, w obliczu starzenia się społeczeństwa, może stać się barierą dla gospodarki (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Autorzy raportu wskazali, że cudzoziemcy chętniej podejmowaliby w Polsce pracę, gdyby wprowadzono regulacje ułatwiające im podjęcie zatrudnienia oraz nostryfikację dyplomów.
 • Powołując się na dane Eurostatu napisali, że w 2030 r. stali imigranci, którzy napłynęli od 2018 r., będą stanowić około 4 proc. osób w wieku produkcyjnym na Węgrzech i w Czechach oraz ok. 1 proc. w Polsce i na Słowacji.
 • Wskazano, że migracje dla Polski będą miały znaczenie szczególne, przede wszystkim ze względu na starzenie się społeczeństwa. Ich brak może stać się z czasem trwałą barierą wzrostu gospodarczego.

"Według prognoz opracowanych przez Europejski Urząd Statystyczny w perspektywie do 2050 r. ludność Polski zmniejszy się o blisko 10 proc. i wynosić będzie ok. 34,7 mln" - wskazali autorzy analizy.

Z raportu PARP wynika, że w 2020 r. wydano w Polsce ok. 406,5 tys. pozwoleń na pracę, czyli o 38,2 tys. mniej niż rok wcześniej. Wskazano, że pracodawcy, którzy uzyskiwali zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, prowadzili działalność gospodarczą głównie w sekcjach PKD: budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, administrowanie i działalność wspierająca oraz transport i gospodarka magazynowa. W 2020 r. najsilniejszy spadek liczby zezwoleń na pracę odnotowano w budownictwie (spadek o 17,4 tys.), z kolei największy wzrost nastąpił w sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna (wzrost o 2,8 tys.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ukraińcy łatają dziury na polskim rynku pracy

Jak napisano, niedobory kadrowe na polskim rynku pracy uzupełniają głównie Ukraińcy, którzy nadal traktują pracę w Polsce jako sposób na szybkie podreperowanie domowego budżetu. Zdecydowana większość z nich - czytamy - spędza w Polsce maksymalnie 3 miesiące, a ok. 30 proc. przyjeżdża na okres od 3 do 6 miesięcy. Podkreślono, że pracodawcy w Polsce są dobrze oceniani przez większość ukraińskich pracowników. 57 proc. ankietowanych osób (o 7 p.p. więcej niż rok wcześniej) ma dobre lub bardzo dobre nastawienie do swoich szefów, a 39 proc. - neutralne.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Policzyli, ilu imigrantów będziemy mieć w 2030 roku. Wniosek? Niedobry

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zeghar 2022-02-09 16:49:46

  Pewnie że niedobrze. Ma być ich sporo za dużo.

 • Michał G 2022-02-09 15:53:49

  Nie przejdzie to znam paru imigrantów i oni mają dyplomy Ale nic nie potrafią Prawo jazdy kupione Dyplomy kupione Wszystko podrobione Więc raczej nie a po drugie Nie mamy w Polsce dostępu do broni a tacy ludzie lubią przemycać to i owo nawet jakieś używki legalne nie legalne oglądam program straż graniczna i tam widać że najwięcej obcokrajowców przemyca narkotyków itp Czy zwierzęta zakazane do przysłania do pl Ja bym się wstrzymał i zajął życiem Polaków żeby nie musieli uciekać z Polski

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA