Police: Nowa inwestycja grupy Azoty stworzy miejsca pracy

• Nowa instalacja propylenu powstanie w Zakładach Chemicznych w Policach.
• We wtorek, 4 października, list intencyjny dotyczący inwestycji podpisali prezes Grupy Azoty i prezes polickich zakładów.
• W uroczystości podpisania listu uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Police: Nowa inwestycja grupy Azoty stworzy miejsca pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

4 paź 2016 17:52


Projekt inwestycji, tzw. Police 2, zakłada budowę: instalacji do produkcji propylenu, bloku energetycznego oraz rozbudowę polickiego portu o terminal chemikaliów płynnych. Docelowo terminal obsługiwać będzie największe w Polsce statki z LPG, zwiększając dwukrotnie swoje zdolności operacyjne.

Koszt inwestycji to 2 mld zł. Jej zakończenie planowane jest w 2019 r.

Obecny na uroczystości w Policach prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie inwestycji zarówno w skali Europy, jak i świata. "Jeśli mówimy o nowoczesnej gospodarce, o gospodarce innowacyjnej, która będzie miała możliwość konkurowania wśród tych największych, tak jak tu w tym przypadku przemysłu chemicznego, jakim są Norwegia, Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, to musimy w nasz przemysł inwestować" - powiedział.

"Cieszę się, że po tej ogromnej inwestycji tu na Pomorzu Zachodnim, jaką był i jest już zakończony gazoport [w Świnoujściu - PAP], teraz będzie kolejna wielka inwestycja realizowana tutaj w Policach. Pomorze Zachodnie bardzo tych inwestycji potrzebuje, potrzebuje też nowych miejsc pracy" - dodał prezydent.

"Ta ziemia i ta firma zasługują na to, aby je unowocześniać, aby rozwijały się dynamicznie, aby tutaj stwarzano szansę także dla młodych ludzi, do doskonalenia się zawodowego, do znalezienia pracy, dla rozwoju dla nich i dla ich rodzin. I żeby w ten sposób i tą drogą budować potencjał naszego kraju" - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił zasługi Zakładów Chemicznych w Policach w rozwoju przemysłu, a także w walce o polską wolność. "Mówię o tych, którzy w tych zakładach podjęli protest w 1970 r., a potem protestowali w 1980 r. doprowadzając w efekcie do tego, że w przeddzień gdańskich Porozumień Sierpniowych zostały zawarte one tutaj w Szczecinie. Tu na Pomorzu Szczecińskim wtedy strajkowało ponad 300 zakładów, w tym m.in. i wielkie zakłady polickie" - powiedział Duda.

Prezes Zakładów Chemicznych w Policach Wojciech Wardacki podkreślił, że budowa instalacji do produkcji propylenu to strategiczny projekt dla rozwoju przemysłu w Polsce.

"Ostatnio jeden z profesorów porównał budowę fabryki w Policach do przekopania i oddania do eksploatacji Kanału Sueskiego. Grupa Azoty pokłada w tym projekcie wielkie nadzieje dla rozwoju całej Grupy, jak również mamy świadomość, że ta inwestycja wniesie duży wkład w rozwój polskiego przemysłu" - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.