49 proc. aktywnych zawodowo Polaków zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, 8 proc. pracuje na umowie zlecenie a 2 proc. na umowie o dzieło. Co ciekawe - większość osób na śmieciówkach jest zadowolona z tej formy zatrudnienia.

Jak wynika z najnowszych badań CBOS, niemal połowa aktywnych zawodowo Polaków zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (49 proc.), jedna piąta (19 proc.) ma umowę terminową, jedna ósma (12 proc.) prowadzi własną działalność gospodarczą, a co jedenasty pracujący (9 proc.) zajmuje się własnym gospodarstwem rolnym.
Na umowę zlecenie pracuje 8 proc. badanych a 2 proc. na umowie o dzieło. Pracę bez jakiejkolwiek umowy, choć stałą ma 1 proc. a 4 proc. pracuje dorywczo. Inny jeszcze rodzaj zatrudniania zadeklarowało 2 proc.
Śmieciówki nie takie złe?
Co ciekawe - większość osób utrzymujących się z umów-zleceń lub umów o dzieło deklaruje zadowolenie z tej formy zatrudnienia (53 proc.), a gdyby miały wybór i mogły mieć umowę o pracę z odpowiednio niższą pensją, wynikającą z dodatkowych składek, to 59 proc. z nich wolałoby zarabiać tyle, co obecnie i pozostać na umowie cywilnoprawnej.
Chęć zmiany formy zatrudnienia przy odpowiednio niższym wynagrodzeniu wyraża niespełna jedna trzecia pracujących na umowach cywilnoprawych, a co dziesiąty (10 proc.) nie ma wyrobionego zdania w tej kwestii.
Gdzie pracują Polacy?
Z deklaracji osób badanych przez CBOS wynika, że niemal połowa z nich pracuje w sektorze prywatnym poza rolnictwem (47 proc.), jedna czwarta w instytucji publicznej (26 proc.), co szósty w spółce właścicieli prywatnych i państwa (17 proc.) a co dziesiąty w prywatnym gospodarstwie rolnym (10 proc.).
Zgodnie z uzyskanymi deklaracjami, trzy czwarte ogółu pracowników instytucji publicznych ma umowę o pracę na czas nieokreślony (76 proc.). W spółkach prywatno-państwowych odsetek ten wynosi 56 proc., a w firmach prywatnych - 40 proc.
Jeżeli chodzi o umowy terminowe, to odsetek takich umów w firmach państwowych wynosi 17 proc., w prywatno-państwowych - 27 proc., a w prywatnych - 20 proc. Na umowach cywilnoprawnych pracuje w sektorze publicznym 2 proc. zatrudnionych, a w prywatno-publicznym i w prywatnym - po 10 proc.
Z kolei pracę bez umowy wykonuje 1 proc. zatrudnionych w instytucjach państwowych, 3 proc. pracujących w spółkach właścicieli prywatnych i państwa oraz 8 proc. w firmach prywatnych.
Polacy boją się utraty pracy?

KOMENTARZE (0)