PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy zadowoleni z warunków pracy. Ponad połowa poleciłaby swojego pracodawcę

  • Justyna Koc
    jk
  • 9 mar 2017 14:40

• Coraz więcej pracowników jest zadowolonych z komfortu pracy.
• 55 proc. osób poleciłoby dzisiaj swojego pracodawcę znajomym.
• Najczęściej pracownicy skarżą się na ścieżkę rozwoju oraz nadmierny stres.


Polacy zadowoleni z warunków pracy. Ponad połowa poleciłaby swojego pracodawcę
Średnia stawka godzinowa wskazana w badaniu zawiera się w przedziale od 16 do 20 złotych. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Brak umów, nierespektowanie czasu pracy, nieprzestrzegane normy BHP, niezapłacone nadgodziny, mobbing i wyzysk – to stała litania grzechów wyliczanych polskim pracodawcom. W powszechnej opinii polski pracodawca to wciąż wyzyskiwacz ignorujący standardy pracy. Tymczasem badanie „Warunki pracy w Polsce 2017” przeprowadzone na zlecenie aplikacji rekrutacyjnej Jobsquare przez agencję SW Research pokazują zgoła odmienny obraz.

W badaniu o ocenę warunków i standardów pracy poproszono samych pracowników. Okazało się, że 55 proc. z nich poleciłoby dzisiaj swojego pracodawcę znajomym. Pracownicy nie tylko mają coraz lepsze zdanie o swoich pracodawcach, ale również są zadowoleni z komfortu pracy – blisko 70 proc. ankietowanych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Od 1989 roku standardy pracy w przedsiębiorstwach prywatnych bardzo się zmieniły. Często są wyższe niż w firmach z Europy Zachodniej i cały czas poprawiają się – przekonuje Marian Owerko, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Nie tylko minimum

W dobie powszechnego rynku pracownika 75 proc. z nich deklaruje pracę na umowę. Średnia stawka godzinowa wskazana w badaniu zawiera się w przedziale od 16 do 20 złotych.

Z reguły pracodawcy nie przekraczają norm czasu pracy. Większość badanych przyznała, że pracuje 40 godzin tygodniowo lub mniej, a w przypadku nadgodzin może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie. Nieprzestrzeganie norm i bhp wskazał tylko jeden na siedmiu badanych.

– Przestrzeganie prawa, przepisów zawartych w Kodeksie pracy, wypłacanie minimalnej 13-złotowej stawki godzinowej czy miesięcznego wynagrodzenia na poziomie 2000 zł – to za mało. Są to kwestie podstawowe i pracodawcy muszą je respektować – mówi Rafał Baniak, wiceprezydent Pracodawców RP. 

Bolączki pracowników - brak awansu i stres

Badanie ujawniło też obszary zatrudnienia, które wymagają od wielu pracodawców poprawy standardu. Najczęściej pracownicy skarżą się, że źle jest ze ścieżką rozwoju. Stagnacja, brak perspektywy na awans, to najczęstsze wskazania. Wielu badanych podkreślało, że nie ma dostępu do szkoleń podnoszących ich kompetencje.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polacy zadowoleni z warunków pracy. Ponad połowa poleciłaby swojego pracodawcę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2017-03-10 12:46:46

    Mediana wynagrodzeń netto w Niemczech to 1772 euro NETTO, a w Polsce 573 euro NETTO. Jeżeli wzrost pensji w Polsce wynosi 5% rocznie to przepaść do Zachodu rośnie. Gdyby pensje w Polsce rosły w tempie 7% rocznie to dogonimy Niemców za około 60 lat, a gdyby pensje w Polsce rosły w tempie 10% rocznie to dogodzimy Niemców za około 25 lat. Tylko niestety pensje w Polsce rosną dużo wolniej.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA