PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy uparcie kłamią w CV na temat jednej rzeczy. Większości uchodzi to na sucho

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 14 maj 2021 16:00

Dużo wyższa niż w rzeczywistości znajomość języka obcego, bardziej rozbudowane doświadczenie zawodowe czy też umiejętności specjalistyczne. Okazuje się, że nawet co 10. Polak kłamie w swoim CV. A to są jedne z najczęściej podawanych w życiorysie kłamstw. Co ciekawe, tylko 27 proc. kandydatów, którzy kłamali w CV, zostało przyłapanych na gorącym uczynku. Jednak koszt kłamstwa był spory, najczęstszą konsekwencją był bowiem brak zatrudnienia (41 proc. wśród osób złapanych na kłamstwie).

Polacy uparcie kłamią w CV na temat jednej rzeczy. Większości uchodzi to na sucho
Co 10. Polak z całą szczerością przyznaje, że zdarzyło mu się kłamać w swoim życiorysie (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
 • Platforma do nauki języków obcych Babbel postanowiła sprawdzić, ilu z nas zdarzyło się minąć z prawdą w CV.
 • Zapytała o to ponad 1000 osób. Co się okazało? Co 10. Polak z całą szczerością przyznaje, że zdarzyło mu się kłamać w swoim życiorysie.
 • Najczęściej mijamy się z prawdą w kwestii poziomu znajomości języków obcych.

Mimo że kłamstwo ma krótkie nogi, to jednak nie dla każdego ma to większe znaczenie, gdy w grę wchodzi wysoka stawka, jaką jest możliwość lepszej, dobrze płatnej pracy. Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie platformy Babbel wskazują, że popularne przysłowie "cel uświęca środki" jest nam wyjątkowo bliskie.

Okazuje się, że co 10. Polak z całą szczerością przyznał, iż zdarzyło mu się kłamać w swoim życiorysie. Nieprawdziwa informacja dotyczyła najczęściej predyspozycji lingwistycznych, czyli dla przykładu poziomu zaawansowania i biegłości mowy w języku obcym. Taką odpowiedź zaznaczyły osoby głównie z wykształceniem średnim oraz w grupie wiekowej 18-44 lata. Pochodziły również najczęściej z dużych aglomeracji miejskich.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

źródło: Babbel
źródło: Babbel

Zdecydowana większość badanych osób stwierdziła zgodnie, że nie zdarzyło jej się kłamać w CV i nie widzi ku temu żadnych powodów. W tym wypadku były to zarówno osoby z najniższym wykształceniem (podstawowe/zawodowe), jak i wyższym, mieszkające zarówno w wielkich aglomeracjach, jak i na wsiach. Można więc przyjąć, iż osoby albo znają język na tyle dobrze, że podawanie nieprawdziwych informacji w życiorysie mija się z celem, albo język obcy nie jest im wcale potrzebny, by wykonywać pracę, o którą się ubiegają.

Pozostali ankietowani zaznaczyli, że nie przypominają sobie sytuacji, w której dopuściliby się kłamstwa (6 proc.) czy też nie wiedzą, czy takowa w ogóle miała kiedyś miejsce (2 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Polacy uparcie kłamią w CV na temat jednej rzeczy. Większości uchodzi to na sucho

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Sztyrlic 2021-05-17 12:42:17

  -"często rekruterzy nie zadają sobie trudu, żeby sprawdzić, czy informacje zamieszczone w CV zgadzają się ze stanem faktycznym". Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy dany rekruter sam kłamał w swoim CV i nie ma podstaw merytorycznych do weryfikowania czegokolwiek.

 • Natsu 2021-05-15 21:58:49

  No cóż jako młoda osoba szukająca pierwszej pracy musi jakoś się wykazać

 • Polak 2021-05-15 21:24:53

  Jeszcze chwila j polskiego będą się uczyć na świecie

 • Ene due rabe 2021-05-15 21:13:37

  Śmieszne to wszystko, HR blabla, na mojej rozmowie zawsze ci z jr nie mają pojęcia o mojej pracy i doświadczeniu, więc żądają durne pytania ze schematów i wtedy wychodzę, nie mam problemu z pracą, konkretną rozmowę miałam z prezesem przed przyjęciem do pracy, konkretnie równie sprawdzona przez pracownika, który danego dnia był w pracy, tak się to powinno odbywać również na stanowiskach mniej specjalistycznych lub 2-3 dni próbne , a nie sralis mazgalis HR

 • Paulina 2021-05-15 20:14:29

  Jestem rekruterem i zwracam uwagę co piszą w CV. Nie ma sensu kłamać bo prawda i tak wyjdzie na jaw i wtedy człowiek jest spalony.

  • Wolina 2021-05-19 12:27:03

   plagą są rekruterzy idioci, którzy nie zapoznają się z CV i mają mniejsze pojęcie niż kandydat o firmie do której jest rekrutacja. Zadają durne pytania według schematów, nie szanują czasu kandydatów co do terminowości albo wcześniejszego informowania telefonicznie o nieprzewidzianych zmianach odnośnie spotkań. Nie informują o negatywnym wyniku rekrutacji, takie to trudne jest zadzwonić?, "bry, w sprawie rekrutacji do firmy X informują że nie skorzystamy z oferty, wybraliśmy kogoś innego, powodzenia dalej, papa". Mają się za jakichś bożków i traktują ludzi jak śmieci.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA