Polacy są spokojni o swoją pracę? Wszystko zależy od regionu, w którym mieszkają

Ponad jedna trzecia mieszkańców województw podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego obawia się utraty swojego miejsca pracy. Jest to wynik aż o 10 p.p. wyższy niż średnia ogólnopolska, która wynosi 28 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy są spokojni o swoją pracę? Wszystko zależy od regionu, w którym mieszkają

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

16 mar 2015 12:07


- Ekonomiczny i historyczny podział naszego kraju na Polskę A i B najczęściej odnosi się do dysproporcji w gospodarczym poziomie rozwoju między regionami na wschód i zachód od Wisły. Z wyników przeprowadzonego przez nas badania wynika, że z rozwarstwieniem kraju mamy też do czynienia na rynku pracy – podkreśla Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Mieszkańcy zachodniej i południowej Polski spokojni o zatrudnienie

W regionie północno-zachodnim, czyli w województwach zachodnio-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim, 74 proc. mieszkańców nie obawia się o utratę obecnego miejsca pracy - wynika z regionalnego Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service.

Równie optymistyczne wyniki prezentują się w Śląskiem i Małopolskiem (region południowy), gdzie tylko o 1 proc. mniej zapytanych jest pewnych swego zatrudnienia. Mieszkańcy obu regionów najrzadziej w całej Polsce myślą też o zmianie pracy – odpowiednio 16 proc. i 13 proc., podczas gdy ogólnopolski odsetek wynosi 21 proc.

- Większa pewność pracy wiąże się z nowymi inwestycjami albo z rozwojem już istniejących przedsięwzięć. Dobrym przykładem jest województwo wielkopolskie, które stało się polskim centrum Automotive, i niejednokrotnie występuje zjawisko braku rąk do pracy. W wielu branżach mamy tam ujemne wskaźniki bezrobocia, co powoduje, że pracownicy często dowożeni są nawet z innych województw – mówi Hanczarek.

Przy granicy polsko-niemieckiej nie tylko pracuje się spokojniej, ale i łatwiej o znalezienie nowej posady. Ponad dwie trzecie mieszkańców województw zachodnio-pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego uważa, że wystarczą im na to trzy miesiące (68 proc.).

Na wschodzie bez optymizmu

Najbardziej o aktualne stanowisko pracy boją się mieszkańcy regionu wschodniego. Więcej niż co trzeci zapytany z województw podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego (38 proc.) zadeklarował taką obawę. Jest to wynik aż o 10 p.p. wyższy niż średnia ogólnopolska (28 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

adam 2015-03-16 13:55:23

Ja jako inżynier znający się na materiałach po praktykach w PAN (letnie praktyki badawcze) naprawdę nie obawiam się o pracę. Nie każdy może być inżynierem ale każdy może być na tych praktykach.