Polacy otwarci na pracę poza miejscem zamieszkania

Jak daleko statystyczny Polak jest skłonny dojeżdżać do pracy? 13 proc. Polaków mogłoby dojeżdżać codziennie do pracy nawet ponad 50 km, o ile tylko mogliby zmienić pracę na lepszą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy otwarci na pracę poza miejscem zamieszkania

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 sty 2014 10:36


Praca na tyle blisko domu, by móc codziennie chodzić do pracy piechotą to marzenie wielu pracowników. Niestety, chcąc mieć dobrą pracę niekiedy trzeba pokonywać znacznie większe odległości. Część pracowników codziennie pokonuje nawet kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę, by dojechać do pracy. Na ile odległość firmy od domu jest dla Polaków ważna? Czy jest to jedna ze zmiennych, którą braliby pod uwagę rozważając zmianę pracy?

Serwis pracy Praca.pl zapytał swoich użytkowników o to, jak daleko byliby skłonni codziennie dojeżdżać do pracy, gdyby mogli zmienić pracę na lepszą. Z ankiety, w której wzięły udział 922 osoby wynika, że jesteśmy otwarci na dojazdy, nawet na dość duże odległości. 13 proc. badanych byłoby w stanie dojeżdżać codziennie nawet ponad 50 km.

Prawie co czwarta osoba (23 proc.) zgodziłaby się na odległość do 50 km. 46 proc. ankietowanych ma nieco większe oczekiwania dotyczące komfortu, ale i tak do 20 km byliby skłonni codziennie dojeżdżać. Zaledwie 18 proc. Polaków zgodzi się pracować jedynie bardzo blisko miejsca zamieszkania, nie dojeżdżając więcej niż 5 km, z czego 3 proc. oczekuje odległości pozwalającej na swobodny spacer (do 1 km).

Jak daleko dojeżdżamy do pracy?

Ile codziennie dojeżdżamy do pracy? Takie badania przeprowadzone zostały w ramach analizy BAEL (dane z 2010 roku). Wynika z nich, że większość Polaków (82,1 proc.) ma codziennie do pokonania odległość nie większą niż 20 km. 13 proc. pokonuje odległość między 20 a 50 km a niespełna 5 proc. dojeżdża codziennie ponad 50 km.

- Z porównania danych wynika, że dla lepszej pracy Polacy są skłonni ponosić niedogodności związane z dłuższych dojazdem do pracy niż obecnie. Z drugiej strony, deklarowana otwartość na dłuższe trasy do codziennego pokonywania może wynikać z niewiedzy dotyczącej tego, jak dużą ilość czasu i jakie koszty generuje dłuższy dojazd - uważa Krzysztof Kirejczyk, prezes Praca.pl .

- Powyżej 20 km dojeżdża do pracy obecnie 18 proc. Polaków, ale przy zmianie pracy na dłuższy dojazd - jak wynika z naszej ankiety - zgodziłby się co trzeci Polak. Część z tych osób może nie zdawać sobie sprawy z obciążenia, jakie taki dojazd generuje. Z drugiej strony, być może jest to sygnał zmieniającego się trendu i większego dostosowania Polaków do potrzeb rynku pracy - dodaje Kirejczyk.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.