Polacy nie mają problemów ze zmianą pracy

- Polacy to jeden z najbardziej otwartych na zmianę pracy narodów w UE - wynika z sondażu "Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad. Główny powód rotacji pracowniczej w ostatnim półroczu w Polsce to: poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia, w tym wyższej płacy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy nie mają problemów ze zmianą pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 lip 2014 19:03


Jak podkreślała na konferencji prasowej, Katarzyna Gurszyńska z Randstad, badanie wskazuje, że Polacy to "jeden z najbardziej otwartych na zmianę pracy narodów UE". Opracowany na potrzeby "Monitora Rynku Pracy" indeks mobilności pracowników plasuje Polskę w pierwszej trójce krajów europejskich, w których pracownicy są najbardziej gotowi na zmianę pracy i ta gotowość rośnie (o 4 punkty w porównaniu z poprzednim kwartałem). Polska ma obecnie, według indeksu, 108 punktów - to tyle samo co Wielka Brytania i prawie tyle samo co Francja - 110. Średnia unijna to 100 punktów.

Na pytanie czy w ostatnich sześciu miesiącach ankietowani zmienili pracę - twierdząco odpowiedziało 21 proc. Polaków; średni poziom rotacji w UE to 19 proc. Wyższy odsetek rotacji niż w Polsce odnotowano m.in. we Włoszech (26 proc.) czy Hiszpanii (24 proc.). W poprzednim badaniu, obejmującym I kwartał 2014 r., wskaźnik rotacji w Polsce był wyższy i wynosił 24 proc.

Pracę najczęściej zmieniają osoby młode - ponad połowa rotacji dotyczyła osób w wieku od 18 do 34 lat. Największy wzrost rotacji w porównaniu z poprzednim kwartałem (o 14 proc.) dotyczy osób w wieku 35-44 lata. Rotacja w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn.

Czytaj też: Kowalskiego praca z przypadku

Główne powody zmiany pracy to: chęć polepszenia warunków zatrudnienia (41 proc.), oraz osobiste pragnienie zmiany (31 proc.).

Badani pytani o to, co motywowałoby ich do zmiany pracy odpowiadali, że przede wszystkim większe pieniądze - 82 proc.,
74 proc. zmieniłoby pracę na taką, która dałaby im większe możliwości rozwoju kariery zawodowej, zaś najmniej motywujące byłoby lepsze dopasowanie miejsca pracy do posiadanego wykształcenia (55 proc.).

Jednocześnie, drugi kwartał z rzędu, rośnie obawa Polaków o utratę pracy. Umiarkowaną i dużą obawę wyraża obecnie 34 proc. zatrudnionych (wzrost o 3 pkt w porównaniu z I kwartałem 2014 r.). Bardziej niż Polacy utraty pracy obawiają się: Grecy (44 proc.), Hiszpanie (43 proc.), Słowacy i Włosi (po 41 proc.).

W porównaniu z poprzednim kwartałem nieznacznie spadło też poczucie Polaków, że w razie utraty zatrudnienia znajdą pracę - jakąkolwiek (74 proc., spadek o 1 pkt proc.) bądź porównywalną (63 proc., spadek o 2 pkt).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

mwieczorek 2014-10-28 16:51:41

Witam! Dlatego wszystkich zainteresowanych zmianą pracy zachęcam do podjęcia studiów podyplomowych, dzięki którym można uzyskać specjalistyczne wykształcenie oraz stać się specjalistą w danej dziedzinie. To z pewnością ułatwi poszukiwania dobrej pracy i da możliwość szybkiego jej znalezienia. Dlatego też warto wybierać takie studia na uczelniach, które są poważane w oczach pracodawców. Korzystając z okazji zapraszam właśnie na uczelnie Wyższych Szkół Bankowych, które mają swoją renomę. Nasza oferta jest niezwykle szeroka, a studia można podjąć w kilku lokalizacjach na terenie kraju m.in. w Poznaniu, Wrocławiu czy Gdańsku. Po szczegóły zapraszam na naszą stronę internetową. Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek Online Ekspert WSB