PARTNERZY PORTALU

Polacy gorączkowo szukają pracy. Firmy mogą przebierać w kandydatach

 • jk
 • 24 sty 2023 13:45

Firmy, które rekrutują, zbierają obfite plony. Takiego wysypu kandydatów na jedno miejsce nie było od lat, a przeciętny aktywny użytkownik kategorii Praca w OLX aplikuje na cztery stanowiska – niekoniecznie w tym samym obszarze obowiązków czy kompetencji.

Polacy gorączkowo szukają pracy. Firmy mogą przebierać w kandydatach
Najmniej otwarci na inne możliwości zatrudnienia pozostają kierowcy (Fot. mat. pras. OLX)
REKLAMA
 • Sytuacja makroekonomiczna już nie tyle sprzyja, co często zmusza uczestników rynku pracy do szukania lepiej płatnego lub po prostu stabilnego zatrudnienia. Nawet jeśli wymaga to przekwalifikowania lub rezygnacji z obranej drogi zawodowej.
 • Przeciętnie jeden kandydat aplikuje na cztery oferty pracy. Co interesujące, w kurczących się segmentach rynku obserwujemy sporą otwartość na zatrudnienie w innych branżach.
 • Miesięcznie średnio ponad 820 tysięcy użytkowników OLX nawiązywało kontakt z rekruterami lub aplikowało na oferty pracy.

Druga połowa 2022 roku stała pod znakiem wyraźnych wzrostów zainteresowania poszukiwaniem pracy. Miesięcznie średnio ponad 820 tysięcy użytkowników OLX nawiązywało kontakt z rekruterami lub aplikowało na oferty pracy. To o blisko 11 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 roku i prawie 19 proc. więcej w relacji do roku 2020.

Pracodawcy otrzymują też przeciętnie o ponad jedną trzecią odpowiedzi więcej na swoje oferty, przy czym im bliżej końca 2022 roku, tym więcej spływało do nich aplikacji. W październiku i listopadzie wzrost ten wyniósł aż 42 proc. rok do roku, a to oznacza, że na jedno aktywne ogłoszenie o pracę w OLX przypadało średnio aż 18 odpowiedzi kandydatów.

Jeden kandydat aplikuje na cztery oferty pracy

Przeciętnie jeden kandydat aplikuje na cztery oferty pracy. Co interesujące, w kurczących się segmentach rynku obserwujemy sporą otwartość na zatrudnienie w innych branżach. Oznacza to, że oprócz włączenia się do procesu rekrutacyjnego w swoim zawodzie, kandydaci odpowiadają też na ogłoszenia z zupełnie innego obszaru. Najprawdopodobniej wynika to z konieczności, bo miniony rok stał pod znakiem wyraźnych zmian na rynku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Polacy gorączkowo szukają pracy. Firmy mogą przebierać w kandydatach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Anna41 2023-01-27 16:05:00

  Tak, ludzie szukają lepszej pensji, a większość firm podwyżek nie oferuje, więc firmy mogą przebierać w nadesłanych cv, ale nie w kandydatach bo za pensje na poziomie pensji z czasów niskiej inflacji osoby zainteresowane podwyższeniem sobie pensji ravsej pracy nie podejmą. A dane pokazują, że najbardziej poszukiwanych kandydatów wcale mie przybyło, a nawet stali się mniej skłonni do zmiany miejsca pracy nawet gdy się ich kusi podwyżkami. Taķże ta ilość cv wywołuje mylne wrażenia o sytuacji, dane pokazują coś innego.

 • IMHO 2023-01-25 10:45:15

  Ludzie szukają lepiej płatnej pracy. PiSflacja daje się we znaki.

 • Jimmy 2023-01-24 18:40:42

  Czyżby? Jeszcze2-3 lata i będziecie błagać o pracowników .Niż demograficzny zbliża się nieubłaganie!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA