Polacy częściej zmieniają pracę. Jakie są tego powody?

- W pierwszym kwartale 2014 r. Polacy częściej zmieniali pracę niż w ostatnim kwartale 2013 r. - wynika z sondażu "Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad. Głównym powodem wybierania nowego zajęcia są lepsze warunki pracy i osobiste pragnienie zmiany.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy częściej zmieniają pracę. Jakie są tego powody?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 kwi 2014 8:10


Badanie "Monitor Rynku Pracy" Randstad przeprowadził między 13 a 28 lutego przez internet w 32 krajach Europy, Azji, obu Ameryk i w Australii. W badaniu zapytano 14372 osoby w wieku 18-64 lata, pracujące minimum 24 godziny w tygodniu, z wyłączeniem osób samozatrudnionych. Próba w Polsce wynosiła 405 osób. Badanie dotyczy tylko osób zatrudnionych i dysponujących dostępem do internetu, a nie całego społeczeństwa.

Randstad zapytał, czy w ostatnich sześciu miesiącach ankietowani zmienili pracę - twierdząco odpowiedziało 24 proc. Polaków. To o 6 pkt proc. więcej niż średnia dla krajów europejskich; wyższy odsetek - 25 proc. - odnotowano jedynie w Wielkiej Brytanii. W IV kwartale 2013 r. zmieniających pracę w Polsce było 17 proc.

W ocenie Katarzyny Gurszyńskiej z Randstad oznacza to generalną zmianę sytuacji na rynku pracy i większą śmiałość pracowników do decydowania się na zmianę. Ponad połowa z osób zmieniających pracę, to osoby młode, najwięcej z grupy 18-25 lat. Częściej pracę zmieniały kobiety niż mężczyźni.

49 proc. spośród osób, które zdecydowały się na zmianę pracy, wskazało, że głównym powodem była chęć polepszenia warunków zatrudnienia. Gurszyńska zwróciła uwagę, że to najwyższy skok w 15 edycjach badania - o 12 pkt proc. więcej niż przy badaniu z IV kwartału 2013. Na kolejnym miejscu wymieniano osobiste pragnienie zmiany (30 proc. - przy 26 proc. w IV kw. 2013 r.) i niezadowolenie z pracodawcy (spadek do 26 proc. z 30 proc. w IV kw. 2013 r.).

Ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Łukasz Komuda tłumaczył, że na naszym, ale też na światowych rynkach pracy, najbardziej rotują młodzi, bo mają najmniej do stracenia. "Zwykle nie są rozpieszczani przez pracodawców, sami też szukają dla siebie miejsca, które będzie pasowało najlepiej do ich profilu i tego, co chcą robić w życiu" - powiedział.

Komuda uważa, że coraz większym problemem polskiego rynku pracy może być brak młodych pracowników, którzy coraz częściej wybierają zajęcie za granicą. "Skoro start do pracy jest równie stresujący i wymagający w Polsce i za granicą, to młodzi ludzie coraz częściej zastanawiają się, czy to warto robić w Polsce" - mówił.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.