×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy coraz mniej boją się utraty pracy

  • Autor: PAP/JP
  • 29 mar 2022 17:17

Do 76 proc. wzrosła liczba pracujących zarobkowo, którzy nie biorą pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy - wynika z badania "Nastroje na rynku pracy w pierwszej dekadzie marca" Centrum Badania Opinii Społecznej.

Polacy coraz mniej boją się utraty pracy
Do 76 proc. wzrosła liczba pracujących zarobkowo, którzy nie biorą pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • "W porównaniu z wynikami z badań ze stycznia i lutego br. wśród pracujących zarobkowo wzrósł odsetek pozytywnie oceniających sytuację w swoich zakładach pracy, zwiększyło się także poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia" - wskazano we wtorkowym podsumowaniu badania CBOS.
  • Dodano, że w pierwszej dekadzie marca oceny sytuacji w zakładach pracy osiągnęły najwyższy w tym roku poziom wskazań pozytywnych (59 proc.). W porównaniu z wynikiem sprzed miesiąca jest to wzrost o 4 punkty proc.
  • "W tym czasie nieznacznie zmniejszyła się liczba osób oceniających tę sytuację negatywnie (spadek o 2 punkty proc. z 12 proc. do 10 proc.) oraz postrzegających ją jako +ani dobrą, ani złą+ (spadek o 3 punkty, z 31 proc. do 28 proc.)" - stwierdzono.

Zaznaczono, że na tle poprzednich badań korzystnie wypadają też opinie na temat lokalnego i krajowego rynku pracy. 57 proc. osób pracujących zarobkowo jest zdania, że sytuacja w ich miejscu pracy w ciągu najbliższego roku nie zmieni się. Poprawy w tym zakresie oczekuje 11 proc. ankietowanych - to o 3 punkty proc. mniej niż w lutym br. i o 5 punktów proc. mniej niż w marcu ubiegłego roku. Natomiast odsetek osób prognozujących pogorszenie zwiększył się do 21 proc. - o 4 punkty proc. względem poprzedniego badania i o 10 punktów proc. wobec marca 2021 r.

W porównaniu z lutym br. z 73 proc. do 76 proc. wzrósł natomiast odsetek pracujących zarobkowo, którzy deklarują, że nie biorą pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy (40 proc. raczej nie bierze tego pod uwagę, a 36 proc. - w ogóle). Z taką ewentualnością "w mniejszym lub większym stopniu" liczy się 21 proc. ankietowanych, czyli o 4 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu - podano.

74 proc. ankietowanych stwierdziło, że w ich miejscowości lub w pobliżu miejsca ich zamieszkania można znaleźć pracę. W stosunku do wyniku z lutego to wzrost o 3 punkty proc. Jednocześnie z 17 proc. do 14 proc. zmniejszył się w tej grupie odsetek twierdzących, że "gdyby zaszła taka potrzeba, nie mieliby trudności w znalezieniu nowej pracy, która spełniałaby ich oczekiwania". Na "poważne ograniczenia lub całkowity brak możliwości" w tym względzie wskazało natomiast 16 proc. respondentów - o 4 punkty proc. mniej niż przed miesiącem i o 12 punktów proc. mniej niż w marcu zeszłego roku. "Jest to najniższy wynik, jaki odnotowaliśmy w ostatnich dwunastu miesiącach" - stwierdzono.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy coraz mniej boją się utraty pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA