Polacy coraz bardziej mobilni i chętni do zmian. Wciąż jednak czują lęk przed utratą pracy

Początek jesieni na polskim rynku pracy zaznacza się utrzymaniem bardzo optymistycznych trendów. Wysoka rotacja pracowników, ich otwartość na zmianę pracy w przyszłości oraz postrzegane szanse znalezienia nowej posady pozostają na wyraźnie wysokim poziomie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy coraz bardziej mobilni i chętni do zmian. Wciąż jednak czują lęk przed utratą pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

26 paź 2015 13:49


Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce na koniec września spadła poniżej psychologicznej granicy 10 proc. do poziomu 9,7 proc., przybliżając się do najniższych wyników z ostatniego dwudziestolecia. Ożywienie na rynku pośrednictwa pracy oraz szereg statystyk Głównego Urzędu Statystycznego podpowiadają, że sytuacja w obszarze zatrudnienia ulega poprawie, choć proces ten przebiega powoli i stopniowo.

Dane „Monitora Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad dopełniają ten obraz: rotacja pracowników już drugi kwartał utrzymuje się na rekordowym poziomie 27 proc. (wcześniej wynik taki został odnotowany tylko raz, w I kwartale 2011 roku). W porównaniu do tego samego okresu przed rokiem, wynik ten jest o 6 punktów procentowych wyższy.

W gronie badanych innych krajów europejskich wyższa rotacja miała miejsce tylko w Wielkiej Brytanii i Włoszech, gdzie osiągnęła odpowiednio 28 proc. i 29 proc.

Polak zmienia pracę

Dodatkowo pozytywnych sygnałów na temat sytuacji Polaków na krajowym rynku pracy dostarcza analiza przyczyn zmiany pracodawcy. Dwiema najważniejszymi przyczynami przejścia do innego przedsiębiorstwa było poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia (30 proc. wskazań) i osobiste pragnienie zmiany (27 proc.). Dopiero na trzecim miejscu znalazły się zmiany w strukturach firmy (22 proc.).

- Rotacja pracowników częściej wynika z ich własnych decyzji i poszukiwań pracodawcy lepiej spełniającego ich oczekiwania, niż woli samych pracodawców. Widzimy to też we współpracy z klientami, którzy coraz częściej borykają się z potężnymi problemami w pozyskaniu kandydatów. Ofert pracy na rynku jest wiele i stawki wynagrodzeń też wzrosły. Dlatego coraz więcej pracowników odważa się poszukiwać zatrudnienia, które będzie nie tylko przynosiło dochód, ale też więcej satysfakcji, czy realizacji w codziennej pracy - podkreśla Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego Randstad.

Więcej szans na nową pracę i niesłabnąca chęć do zmiany

Wyniki badania Randstad sugerują, że również w nadchodzących miesiącach dynamika rynku pracy nie będzie słabnąć. Wskaźnik mobilności, pokazujący gotowość badanych do zmiany pracy wyniósł 107 punktów, co jest rezultatem o jeden punkt wyższym niż rok temu. Choć jest on odległy od krajowego rekordu (118), to na tle naszego kontynentu pod względem otwartości na zmianę pracodawcy przewyższali nas tylko Brytyjczycy (113) i Francuzi (118).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.