Polacy chętnie zmieniają pracę. Połowa z nich częściej niż raz na dwa lata

Prawie połowa pracowników zmienia pracę minimum raz na dwa lata. To zdecydowanie częściej niż robiło to pokolenie naszych rodziców, którzy nierzadko w jednej firmie pracowali całe życie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy chętnie zmieniają pracę. Połowa z nich częściej niż raz na dwa lata

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 mar 2015 11:45


Wyniki najnowszej ankiety przeprowadzonej przez ogólnopolską agencję rekrutacyjną GP People pozwalają wysnuć wniosek, że obecnie Polacy dużo bardziej świadomie zarządzają swoją karierą niż kiedyś. Przyczyną może być zmiana stylu życia społeczeństwa, lecz również gwałtowny rozwój i przemiany zachodzące w obrębie rynku pracy.

Czytaj też: Polacy nie mają problemu ze zmianą miejsca pracy. Na przeszkodzie staje jedynie rodzina

Prawie połowa, bo aż 49 proc. ankietowanych, zmienia zatrudnienie częściej niż raz na dwa lata, co pokazuje, że coraz chętniej zdobywamy nowe kwalifikacje zawodowe, nie boimy się też zmian.

– Oczywiście nawet dziś zdarzają się przypadki, że w jednej firmie ktoś pracuje 15-20 lat, jednak coraz częściej możemy zaobserwować rotację i to na wszystkich stanowiskach, zarówno tych mniej, jak i bardziej prestiżowych. Rynek pracy się zmienia i teraz normą staje się to, że to pracodawca zabiega o uwagę i aprobatę pracowników, a nie na odwrót – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk z agencji pracy GP People.

Nie boimy się też dziś rezygnować z pracy czy zmieniać tej, która nas nie zadowala, bo jak pokazuje ankieta znalezienie nowego stanowiska zajmuje 41 proc. respondentów tylko około miesiąca.

Czytaj też: 10 sygnałów, że czas na zmianę pracy

Dla większości odpowiadających najważniejszym powodem, dla którego decydują się na podjęcie nowego zatrudnienia, są kwestie finansowe. Jednak nie jest to jedyny czynnik, bo ważna jest także reputacja firmy, do której decydują się aplikować (wskazało ją 18 proc. ankietowanych) oraz możliwość rozpoczęcia pracy „od zaraz” (11 proc.).

Coraz częściej też przy poszukiwaniach korzystamy z pomocy agencji rekrutacyjnych. 20 proc. zapytanych robi to regularnie, argumentując to tym, że dysponują one dużą liczbą ofert (51 proc.) czy współpracują ze sprawdzonymi pracodawcami (28 proc.). Inni decydują się na takie profesjonalne wsparcie, bo uważają, że ciężko znaleźć im pracę samem (17 proc.) lub zależy im na elastycznym czasie zatrudnienia (4 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.